Buybook predstavlja 'Bilješkaricu', dnevničke zapise Darka Cvijetića
Održava se
10.02.2026. u 19:30h
10.02.2026. u 19:30h
U utorak 10. veljače 2026. u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića (Preradovićeva 5, Zagreb) nakladnička kuća Buybook predstaviti će knjigu "Bilješkarica", dnevničke zapise Darka Cvijetića.
Predstavljanje počinje u 19:30 sati, a o knjizi će govoriti Jagna Pogačnik, Kruno Lokotar i Darko Cvijetić.
Bilješkarica
Nije ovo prvi put da nas Darko Cvijetić podsjeća na jezivu činjenicu kako je poraće puki nastavak rata drugim sredstvima. Barem koliko se u svojim knjigama bavio strašnim događajima koji su se zbili od 1992. do 1995., on je bio zaokupljen i višedesetljetnom javnom amnezijom, potrebom da se laže prvo sebi, pa onda i drugima. No sada, možda i zbog vrlo izravne, ogoljene forme obraćanja, sve to zvuči još gore, pretvarajući „Bilješkaricu“ u najsumorniju knjige jednoga velikog koliko i mračnog opusa.
I dok njegovi sugrađani žive u tupoj vjeri kako je sve bilo u najboljem redu i kako još uvijek jest, samo je problem u jednom lajavom piscu, promiče im ono najbitnije – da sadržaj njihova hipertrofiranog patriotizma polako, ali sigurno nestaje: „Nema više teritorija. Postoje samo resursi. Kategorija riječi domovina/otadžbina podrazumijeva samo površinu, i možda do dubine pradjedovskih kostiju. Ne dublje. Dubina je resurs – vode, litija/litijuma, uglja, željeza, bakra, zlata... Ali to nije domovina. Domovina je plitko, resurs je duboko.“
(Ivica Ivanišević, iz kritike)
Bilješkarica
- Buybook 09/2025.
- 156 str., tvrdi uvez
- ISBN 9789533780825
- Cijena: 17.00 eur
Nije ovo prvi put da nas Darko Cvijetić podsjeća na jezivu činjenicu kako je poraće puki nastavak rata drugim sredstvima. Barem koliko se u svojim knjigama bavio strašnim događajima koji su se zbili od 1992. do 1995., on je bio zaokupljen i višedesetljetnom javnom amnezijom, potrebom da se laže prvo sebi, pa onda i drugima. No sada, možda i zbog vrlo izravne, ogoljene forme obraćanja, sve to zvuči još gore, pretvarajući 'Bilješkaricu' u najsumorniju knjige jednoga velikog koliko i mračnog opusa. (Ivica Ivanišević, iz kritike)