Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: I.P. - MV • 20.12.2021.

Dodijeljene nagrade najboljim knjižarama i antikvarijatima

Najbolji knjižari (foto: MKM)

Danas su u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu dodijeljene nagrade najboljim knjižarama i antikvarijatima u Republici Hrvatskoj u 2021. godini. Na Javni poziv prijavilo se 40 knjižara i antikvarijata, u tri kategorije, a dodijeljeno je ukupno 12 nagrada.

Podsjetimo, Ministarstvo kulture i medija raspisalo je 14. 5. 2021. Javni poziv za dodjelu nagrada najboljim knjižarama (i antikvarijatima) u Republici Hrvatskoj u 2021. godini. Za najbolje knjižare mogla je glasati publika putem mrežne stranice Godine čitanja do 1. 12. 2021. te je s 12 977 elektroničkih glasova dala svoj doprinos u odabiru najboljih, a Povjerenstvo u sastavu: pjesnikinja Ana Brnardić, prevoditeljica Lea Kovacs te putopisac i dramski pisac Jasen Boko je nakon obilaska svih prijavljenih knjižara prema zadanim kriterijima odlučilo o najboljima. 

Najbolje samostalne knjižare u 2021. su:
1. mjesto: Knjižara Knjiguljica, Karlovac
2. mjesto: Knjižara Nova, Osijek
3. mjesto: Striparnica Columbo, Split
Najbolja knjižara u Zagrebu: Knjižara Fraktura

Najbolje knjižare u okviru knjižarskog lanca 2021. su:
1. mjesto: Hoću knjigu Joker centar, Split
2. mjesto: Znanje, Slavonski Brod
3. mjesto: Verbum, Vinkovci
Najbolja knjižara u Zagrebu: Hoću knjigu Megastore

Najbolji antikvarijati 2021. su:
1. mjesto: Antikvarijat Ex libris, Rijeka
2. mjesto: Antikvarijat Ezop, Osijek
3. mjesto: Antikvarijat udruge Krilo Labina, Labin
Najbolji antikvarijat u Zagrebu: Antikvarijat Biblos

Na natječaj je najviše pristiglih prijava bilo je u kategoriji knjižara u okviru knjižarskog lanca (22), a zatim je prijavljeno 10 samostalnih knjižara te 8 antikvarijata iz cijele Hrvatske. Također, najviše je prijava (17) pristiglo iz Zagreba, a slijede Rijeka, Osijek, Split i Zadar.

Uz čestitke dobitnicima kojima je uručila nagrade, ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek među ostalim je zahvalila mnogim knjižničarkama i knjižničarima, nastavnicama i nastavnicima u školama, ali i glazbenicima, glumcima, dizajnerima, sportašima i brojnim drugim stručnjacima koji profesionalno nisu vezani za knjigu, a pridružili su se i obogatili program Godine čitanja.

Oslikavajući Godinu čitanja u brojkama, ministrica je istaknula kako je Ministarstvo izravnim financiranjem i neizravnim ulaganjima u 2021. godini izdvojilo 101 milijuna kuna. „Svi ti programi, od kojih se većina redovno provodi dok su neki, poput „Rođeni za čitanje“ i „Nagrada za najbolje knjižare i antikvarijate“ ove godine prvi put pokrenuti, imaju za cilj ojačati sve segmente tzv. knjižnog lanca – od autora i prevoditelja, preko nakladnika knjiga i časopisa, organizatora književnih festivala i sajmova do knjižara i knjižnica, narodnih, školskih, sveučilišnih i specijalnih.

Kriterije te obrazloženje stručnog povjerenstva potražite u prilogu.
 
Godina čitanja u brojkama!

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –