Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Preporuka • Piše: Dragan Jurak • 08.07.2015.

Preporuke za razbijanje ljetne lakomislenosti

Foto: Ksenija Španec, Kadar za čitanje

Dragan Jurak odvojio je djelić svog godišnjeg odmora i za vas odabrao naslove koji su obilježili njegovu godinu. Od emotivno 'ohlađenog' Tita, prikaza Pariza 20-tih iz pera najpoznatijeg noćnog taksiste i svjedočanstva preživjelog iz Treblinke do rock publicistike Davida Byrnea, autobiografskog heksaloga pisca koji kaže da je život s djecom svakodnevna borba i povijesti Ferala koji se čita kao povijest devedesetih... sve je tu u svrhu razbijanje vaše potencijalne ljetne lakomislenosti.

Ivo Goldstein, Slavko Goldstein: Tito

Zlatna starost Slavka Goldsteina se nastavlja. Ovoga puta kroz obiteljsku manufakturu sa sinom Ivom.

Mnogi će biografiju "Tito“ Ive i Slavka Goldsteina nazvati historijski objektivnom; prvom pravom biografijom Tita; uopće kapitalnim historiografskim djelom. No njena glavna vrijednost nije možda u tome što je objektivna – što ističe Titove zasluge ali ne umanjuje niti odgovornosti i krivnje – već u tome što predstavlja historijskog Tita, demistificiranog i dez-instrumentaliziranog, i što ga tako povijesno re-kontekstualiziranog i znanstveno obrađenog, te dnevno-politički i emotivno "ohlađenog“, ponovo uvodi u suvremeni društveno-politički prostor. Više!

Ivo Goldstein Slavko Goldstein

Tito

  • Profil 06/2015.
  • 912 str., tvrdi uvez
  • ISBN 9789533134178

Najobimnija, najdetaljnija i najobuhvatnija biografija Josipa broza Tita napisana posljednjih godina. Ivo i Slavko Goldstein u knjizi "Tito" pokrivaju apsolutno sve aspekte njegova života i političkog djelovanja, pa i one najkontroverznije.


Gajto Gazdanov: Noćni putevi

Pariz 20' iz pera najpoznatijeg noćnog taksiste: koji se s alkoholičarima i prostitutkama družio uz poslovičnu čašu mlijeka.

Ruski emigrantski pisac Gajto Gazdanov, Osetin po rođenju, čitavih je dvadeset godina bio upravo to – pariški noćni taksista. Provodio je noći s nekim od najpoznatijih figura pariškog noćnog života. U maniri Brassaijevih fotografija pariških ulica noću Gazdanov je zabilježio život koji je u svoj svojoj ružnoći, tragičnosti i romantičnosti, kolao tamnom stranom tadašnje metropole svijeta. „Noćni putevi“ su ne samo jedan od središnjih romana o Parizu – već i jedan od središnjih romana XX stoljeća. Više!

Gajto Gazdanov

Noćni putevi

  • Prijevod: Irena Lukšić
  • Disput 03/2015.
  • 229 str., tvrdi uvez
  • ISBN 9789532602135

Roman 'Noćni putevi' sastavljen je od niza fragmenata iz svakodnevice noćnog taksista ruskoga podrijetla. Ovdje čitatelj susreće grubu stvarnost Pariza između dva svjetska rata, stavljenu u nostalgični modus, gdje se grad doima poput Petrograda Fjodora Mihajloviča Dostojevskog s gladnim i odrpanim spodobama, krojačima, kuharicama, pijancima...


Chil Rajchman: Ja sam posljednji Židov

Svjedočanstvo preživjelog iz Treblinke. Malj za razbijanje potencijalne ljetne lakomislenosti.

Teško je zamisliti strašniju knjigu od Chil Rajchmanove ispovijedi "Ja sam posljednji Židov". Baš ništa vas ne može pripremiti za ovo svjedočanstvo iz logora uništenja Treblinka. Chil Rajchmanova knjiga ima namjeru biti povijesno svjedočanstvo. No ogoljena od umjetničkih pretenzija i historiografskog akademizma ona predstavlja koncentrat užasa. Kada je stigao u Treblinku Rajchman ju je doživio kao pakao koji nastanjuju demoni. Je li istina još i strašnija? Više!

Chil Rajchman

Ja sam posljednji Židov : Treblinka 1942.–1943.

  • Prijevod: Mirna Herman Baletić
  • Fraktura 05/2014.
  • 160 str., tvrdi uvez s ovitkom
  • ISBN 9789532665659

Chil Rajchman u Treblinku je deportiran u ljeto 1942. s mlađom sestrom, koja je odmah ubijena. Izbjegao je trenutačnu likvidaciju jer je izabran da razvrstava odjeću ubijenih. Sjećanja na Treblinku zapisao je na jidišu nakon bijega iz logora u ustanku 2. kolovoza 1943. dok se skrivao u Poljskoj. Knjiga je prvi puta objavljena 2009. u Francuskoj, pet godina nakon autorove smrti.


David Byrne: Sve o glazbi

Rock-kultura umire - uz fanfare rock publicistike. Zaboravite najnoviju povratničku turneju vašeg omiljenog banda i čitajte Davida Byrnea.

Ovo je knjiga koja ne sliči na ništa iz žanra rock-memoaristike. Byrneova knjiga većinom je nadahnut i vrlo poticajan spoj vlastitog iskustva, vlastite biografije, i vlastitog promišljanja glazbe. Knjiga kojom ulazi u razne aspekte suvremene glazbe, i glazbe općenito. U vrijeme kada rock-kultura sve više okoštava i zatvara se sama u sebe David Byrne je na kući pop i rock glazbe otvorio sva vrata, sve prozore, srušio zidove, i od krova napravio terasu. Više!

David Byrne

Sve o glazbi

  • Prijevod: Romana Čačija
  • Planetopija 09/2014.
  • 376 str., meki uvez
  • ISBN 9789532573008

'Sve o glazbi' maestralno je djelo Davida Byrnea kojim slavi temu kojoj je posvetio svoj život – glazbu. U njemu ovaj uvijek zanimljiv i inovativan umjetnik govori o načinu na koji glazbu oblikuju vrijeme i mjesto, te kako je tehnologija za snimanje glazbe zauvijek promijenila odnos prema sviranju, izvođenju i slušanju glazbe.


Karl Ove Knausgård: Moja borba - Prva knjiga

Moja borba drugi puta među Germanima; sada kao autobiografski heksalog pisca koji kaže da je život s djecom svakodnevna borba.

Za mnoge kritičare Knausgårdova "Moja borba" najznačajnije je djelo skandinavske književnosti 21. stoljeća.

Karl Ove Knausgård

Moja borba : Prva knjiga

  • Prijevod: Anja Majnarić
  • Naklada OceanMore 06/2015.
  • 384 str., tvrdi uvez s ovitkom
  • ISBN 9789533320274

U prvom tomu heksaloga "Moja borba" Karl Ove Knausgård bolnom iskrenošću govori o djetinjstvu, adolescenciji, obitelji, svojim pokušajima razumijevanja oca koji se naglo pretvorio od obiteljskog čovjeka kratka fitilja u razvedenog alkoholičara. 


Boris Pavelić: Smijeh slobode: Uvod u Feral Tribune

Povijest Feral Tribunea koja svjedoči, prije svega, da je Feral još uvijek naše najsvjetlije oružje.

Povijest Feral Tribunea (podnaslovljena kao "Uvod u Feral Tribune“) riječkog novinara Borisa Pavelića, biblija je splitskih novina. Feral je bio savršeno, doriangrejovsko zrcalo u kojem su se devedesete ogledale. Povijest Ferala čita se kao opća povijest, i više od toga, kao suočavanje s traumatskom prošlošću. Jer "Smijeh slobode“ nije samo povijest devedesetih, ona je i mnogo više od toga: ona je egzorcizam, proces suočavanja s devedesetima, i s izvorištem njihove povijesne traume. Više!

Boris Pavelić

Smijeh slobode : Uvod u Feral Tribune (2. izdanje)

  • Adamić 03/2015.
  • 688 str., tvrdi uvez
  • ISBN 9789532194920

Autor podrobno opisuje fenomen Feral Tribunea od dana nastanka davne 1983. kao humorističkog podlistka Nedjeljne Dalmacije pa sve do gašenja samostalnog tjednika 2008. godine te objašnjava važnost Feral Tribunea za vrijeme u kojem je izlazio, kao i za današnjicu.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –