Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: I.P. - MV • 05.05.2022.

U Zagrebu gostuje norveški filozof Lars Svendsen
Održava se
11.05.2022. u 11h

Lars Svendsen (foto: CF-Wesenberg)

U Zagrebu gostuje jedan od najprevođenijih filozofa današnjice, Lars Svendsen. On će u srijedu 11. svibnja u 11 sati gostovati na Fakultetu hrvatskih studija gdje će u dvorani Zagreb održati predavanje naslovljeno „Filozofija laži“. 

Istog dana, u 18 sati, Svendsen gostuje u književnom klubu Booksa u Martićevoj 14d gdje će kroz razgovor s moderatoricom, zaštitnim licem televizijskoga kulturnog programa Vlatkom Kolarović predstaviti svoju najnoviju knjigu „Filozofija laži“, ali se osvrnuti i na ostala svoja djela te na aktualne događaje.

Lars Fr. H. Svendsen (1970) poznati je norveški filozof i profesor na Institutu za filozofiju Sveučilišta u Bergenu, koji u svojim knjigama složene koncepte poput dosade, usamljenosti, zla, slobode, rada, pa čak i mode raščlanjuje te ih s lakoćom i razumljivošću objašnjava. Držao je brojna predavanja diljem svijeta i do sada već tri puta gostovao u Hrvatskoj. Dobitnik je nekoliko međunarodnih nagrada, a knjige su mu do sad prevedene na 29 jezika u više od 130 prijevoda, čime je jedan od najprevođenijih filozofa današnjice. Na hrvatski su mu prevedene „Filozofija usamljenosti“, „Filozofija slobode“, „Filozofija rada“, „Filozofija zla“, „Filozofija dosade“, „Moda, „Strah“, „Što je filozofija?“, „Razumijemo li životinje? Filozofijski pristup“. „Filozofija laži“ deseta je knjiga ovoga poznatog norveškog autora u izdanju TIM pressa.

O knjizi:

Što je zapravo laž, pita se Lars Svendsen, zašto lažemo prijateljima i zašto političari lažu nama? Koja je razlika između laži i sličnih fenomena, poput istiništavnosti i muljanja? Što je etika laži i kako živjeti u društvu u kojem se laže?

„Filozofija laži“ pokušava odgovoriti na ta i mnoga druga pitanja o fenomenu starom koliko i čovječanstvo, posebno se fokusirajući na laži u politici, od Platonove teorije o „umjesnoj laži“ pa sve do laganja u stilu Donalda Trumpa. Iako su fraze poput „lažnih vijesti“ i „alternativnih činjenica“ sve učestalije, Svendsenov zaključak iznenađujući je: unatoč činjenici da svi ponekad lažemo, većinu vremena smo iskreni. Povjerenje u druge čini nas ranjivima i to će nas s vremena na vrijeme koštati barem našeg ponosa, no radije biramo iskrenost i ranjivost nego život u neprestanoj sumnji.

Imamo moralnu dužnost nastojati biti istiniti, kako prema drugima tako i prema sebi. Čak i ako istina nije u skladu s našom voljom i željama, ona je i dalje istina. S druge strane, istinitost je nešto što u većoj mjeri možemo podvrgnuti svojoj volji.
Nije vam potrebna neka napredna teorija istine da biste postupali u skladu s one dvije vrline istine: iskrenošću i točnošću. Dovoljno je da čovjek kaže ono što misli i donekle se potrudi provjeriti je li stvarno tako kako misli. Očekivalo bi se da je to svima nama izvedivo, no u praksi svi povremeno iznevjerimo očekivanja.

Lars Svendsen

Lars Fr. H. Svendsen

Filozofija laži

  • Prijevod: Mišo Grundler
  • TIM press 11/2021.
  • 136 str., meki uvez
  • ISBN 9789533690018

Imamo moralnu dužnost nastojati biti istiniti, kako prema drugima tako i prema sebi. Čak i ako istina nije u skladu s našom voljom i željama, ona je i dalje istina. S druge strane, istinitost je nešto što u većoj mjeri možemo podvrgnuti svojoj volji. 'Filozofija laži', nova knjiga norveškog filozofa, pokušava odgovoriti na ta i mnoga druga pitanja o fenomenu starom koliko i čovječanstvo, posebno se fokusirajući na laži u politici.

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –