Pogledaj... sve je puno knjiga.
'Eristička dijalektika' iz Schopenhauerove je ostavštine i po svemu sudeći tekst je trebao biti predložak za predavanja. Međutim znamo da je jedino predavanje koje je Schopenhauer održao ono kojim je stekao pravo da predaje kao privatni docent na Berlinskom sveučilištu. Predavanja nakon toga dugo najavljuje, no na tome je...
Artur Schopenhauer (1788-1860), znameniti njemački filozof svojim je djelom izvršio ogroman utjecaj na Freuda, Darvvina, Nitzschea, Tolstova, Junga, D. H. Lavvrenca, Camusa, Becketta, Mahlera i mnoge druge.
U ovom djelu Schopenhauer daje savjete i naputke, kako usprkos neugodama ljudskoga postojanja na najbolji mogući način, pa čak i sretno, prolaziti kroz život. Spretan, živahan stil, izoštren dar zapažanja i široka misaona perspektiva, priskrbile su ovom djelu još za života autora veliki uspjeh.
Kant započinje svoj spis “Snovi vidovnjaka protumačeni snovima metafizike” pitanjem: što je to uopće duh? Potaknut fenomenom vidovitosti švedskoga znanstvenika Svedenborga Kant se upušta u raspravu o tome je li vidovitost kao takva uopće moguća.
Filozofija A. Schopenhauera od osamdesetih je godina XIX. stoljeća intenzivno djelovala i na hrvatsku književnost i filozofiju. Svi su značajniji pripovjedači hrvatskog realizma i moderne odražavali u svojim djelima i Schopenhauerovu filozofiju volje, a djelomice su se orijentirali i prema njegovoj inovativnoj estetici koja upravo umjetnost...