Društvo hrvatskih književnika obilježava Dan hrvatske knjige i 121. rođendan
Održava se
22.04.2021.
22.04.2021.
U četvrtak 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige – 500 godina od prvoga izdanja "Judite" i 121 godina od osnutka Društva hrvatskih književnika.
Snimka programa Dana hrvatske knjige bit će emitirana na Varaždinskoj televiziji i Televiziji Zapad te trajno dostupna na YouTube kanalu Društva hrvatskih književnika i putem poveznice dostupne na Facebook stranici DHK.
U programu obilježavanja sudjeluju: Miro Gavran, Zlatko Krilić, Goran Grgić, Siniša Popović, Jelena Perčin, Kristian Novak, Stipe Čuić, Luko Paljetak, Mario Kolar, Lahorka Plejić Poje, Zlatko Mateša, Božidar Petrač, Hrvojka Mihanović Salopek i drugi.
Program:
- Dodjela nagrada Dana hrvatske knjige ("Judita", "Davidias", "Slavić")
- Razgovor s dobitnicima
- Obrazloženje članova prosudbenog povjerenstva
- Rođendanske čestitke
Odlukom Hrvatskog sabora iz 1996. godine, 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, kao simboličan čin sjećanja na Marka Marulića i njegovo djelo "Judita" dovršeno u Splitu 22. travnja 1501. godine. Od 1997. godine, u organizaciji Društva hrvatskih književnika i pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske, dodjeljuju se godišnje nagrade Dana hrvatske knjige, tj. „Judita“ – za najbolju knjigu ili studiju o hrvatskoj književnoj baštini, „Davidias“ – za najbolji prijevod djela iz hrvatske književne baštine na strane jezike ili najbolju knjigu, odnosno, studiju inozemnog kroatista o hrvatskoj književnoj baštini, te „Slavić“ – za najbolji autorski knjigom objavljeni prvijenac.
Dobitnici nagrada "Dana hrvatske knjige"
Dobitnik nagrade Judita – za najbolju knjigu ili studiju o hrvatskoj književnoj baštini, ove je godine akademik Luko Paljetak za zbirku studija iz hrvatske književnosti "Književni pretinci (studije iz novije hrvatske književnosti)", nagradu Davidias – za najbolji prijevod djela iz hrvatske književne baštine na strane jezike ili najbolju knjigu, odnosno, studiju inozemnog kroatista o hrvatskoj književnoj baštini, dobio je poljski slavist i prevoditelj Maciej Czerwiński za knjigu "Čvorovi prijepora. Jezici i znakovi tradicije" a Lora Tomaš dobitnica je nagrade "Slavić" za najbolji autorski knjigom objavljeni prvijenac, za roman "Slani mrak".