Arhipelag Gulag
- Nakladnik: Verbum
- Prijevod: Gabrijel Jurić
- 11/2024.
- 1612 str., tvrdi uvez + zaštitna kutija
- ISBN 9789532359329
- Cijena: 139.90 eur
- Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Dobitnik nobelove nagrade za književnost, čuveni ruski književnik Aleksandr Solženjicin (1918.–2008.) proveo je jedanaest godina u sovjetskim radnim logorima i u progonstvu, osjetivši na vlastitoj koži svu strahotu komunističkog režima.
„Arhipelag Gulag" njegovo je remek-djelo u kojem, poput velebne slike na golemom platnu, prepune živopisnih detalja, maestralno dočarava svijet komunističkog totalitarizma, njegovih logora, zatvora, tranzitnih centara i tajne policije, doušnika i istražitelja s jedne strane, ali i svakodnevnog herojstva malih ljudi s druge strane, onih koji su se usudili suprotstaviti režimu.
Nenadmašnom pripovjedačkom vještinom i snagom Solženjicin nam iznosi mnoštvo malih sudbina, zastrašujućih priča zatvorenika s kojima se svaki čitatelj može poistovjetiti, bivajući potaknut na propitivanje svoje nutrine, na razmišljanje o crti koja razdvaja dobro i zlo u njegovu vlastitom srcu.
„Arhipelag Gulag" istovremeno je i dokument vremena, povijesna baština i vrhunsko književno djelo ogromne snage.
Aleksandr Isajevič Solženjicin (Kislovodsk, 1918 – Moskva, 2008), ruski prozaist, politički zatvorenik, najistaknutije ime književnog otpora Staljinu i sovjetskom totalitarizmu. Dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1970. Studirao je u Rostovu i Moskvi. Od 1941. bio je vojnik, 1945. uhićen i sve do 1953. zatočen u logorima; do 1956. bio je prognanik u središnjoj Aziji. Opća je priznanja stekao pripovijestima "Jedan dan Ivana Denisoviča" i "Matrjonino domaćinstvo". Svjetski poznat pisac prihvaćen je kao baštinik velikoga ruskog romana pa mu je 1970. dodijeljena Nobelova nagrada za književnost, koju nije smio primiti. Ponovno se proslavio knjigom objavljenom u Parizu "Arhipelag Gulag" (1973–75), u kojoj se osobno iskustvo spaja s bogatom građom o sovjetskim logorima pa čini osebujnu povijest represije u SSSR-u. Godine 1974. autor je bio iseljen iz domovine. Živio je najprije u Zürichu, a potom u Vermontu (SAD); vratio se u Rusiju tek 1994. i prihvatio se ideološkoga čelništva dijela ruske inteligencije s pozicija nacije i pravoslavlja.
© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.