Kontekst arhitekture : Tekstovi o arhitekturi u časopisu 'Vijenac' 2010. – 2014.
- Nakladnik: UPI-2M BOOKS
- 09/2015.
- 152 str., meki uvez
- ISBN 9789537703271
- Cijena: 13.14 eur
Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro - Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Tekstovi sabrani u ovoj knjizi sačinjavaju svojevrsnu hrestomatiju osvrta na aktualne teme naše, ali i svjetske arhitekture koje je autor još kao donedavni student arhitekture pisao za rubriku likovne umjetnosti časopisa "Vijenac" MH, selektivno prateći zbivanja u struci u razdoblju 2010. – 2013., no pretežiti dio tekstova ipak je proizašao iz njegove kolumne "[Kon]Tekst arhitekture" koju je redovito pripremao za svaki broj 'Vijenca' tijekom 2014.
Slijed priloga pokazuje i autorov osobni kriteriji važnosti pojedinih tema, pa tako knjiga započinje vrlo atraktivnim intervjuom s vjerojatno najutjecajnijim teoretičarem arhitekture današnjice Kennethom Framptonom te razgovorom s posljednjim iz plejade velikih profesora arhitekture Borisom Magašem, kojemu je ovo bio zadnji intervju i u mnogim izrečenim mislima trajni memento, oporuka struci!
Kolumna je, dakle, odredila naslov ove knjige koji dobro ocrtava karakter objavljenih priloga i izbor akcentnih tema, pri čemu je arhitektura uvijek promatrana kontekstualno – u društvenom okruženju trenutka, kao dio šire kulturne scene, ali i kao stvaralački fenomen sui generis gdje su ključne nove realizacije prvi kritički osvrt dobile upravo u Žunićevim esejima. U vremenu kada su ugašeni neki ključni arhitektonski časopisi (zbog čega je struka ostala bez svoje elementarne faktografije i historiografije) ovako sustavno i svestrano praćenje zbivanja na arhitektonskoj sceni ovu je zbirku tekstova kao osobni pokušaj memoriranja bitnog pozicioniralo kao nezaobilaznu kroniku struke čija će se važnost pokazati više u budućem vremenu, nego li u današnjem trenutku.
Zato je imalo smisla te rasute novinske kritike prožete analitičkim stavom i kultiviranim literarnim prosedeom sabrati između korica knjige, kako bi se bilježenje trenutka sačuvalo za trajno ili barem produženo korištenje.
Zanimljivo je da je Alen Žunić svoj prvi tekst objavio upravo u 'Vijencu' još kao student 2. godine, pa je taj prilog (“Znanost u arhitekturi“) s posebnim značenjem pretisnut i u ovoj knjizi.
Knjiga sadrži:
- 30 izabranih autorskih tekstova o hrvatskoj i svjetskoj arhitekturi objavljenih u časopisu 'Vijenac' u formi arhitektonskih kritika i prikaza u rubrici Likovna umjetnost (2010.-2013.) te u redovitoj kolumni [Kon]Tekst arhitekture koja ima karakter cjelovite arhitektonske kronike (2014.).
- Tematske cjeline knjige koje obuhvaćaju poglavlja: Razgovori, Obljetnice, Realizacije, Knjige, Časopisi, Izložbe, Simpozij, Nagrade, Sjećanja, Međunarodna scena
- Bibliografski popis s kronologijom objava o hrvatskoj arhitekturi
- Summary: The[Con]Text of Architecture...
- Kazalo s više od 1000 pojmova priređenih kao funkcionalni alat za autorsko, lokalitetno, tematsko i pojmovno pretraživanje
- 75 ilustracija (autorskih crteža, fotografija, arhivskih nacrta i karata)
U knjizi autor piše o arhitektima:
Kennethu Framptonu, Borisu Magašu, Vladimiru Turini, Andri Mohorovičiću, Neni Keziću, Emilu Šverku, Giovanniju Rubinichu, Goranu Raki, Viktoru Kovačiću, Dragi Ibleru, Martinu Pilaru, Dušanu Džamonji i timu ADB-a, Sveboru Andrijeviću, Ottu Bariću i Senki Dombi, Damiru Gamulinu, Margiti Grubiši, Marinu Jelčiću, Zvonimiru Kralju, Igoru Presečanu i Ivani Žalec, Milanu Šosteriču, Franji Kleinu, Zdravku Živkoviću, Ani Šverko, Giannantoniu Selvi, Ivanu Mlinaru, Bogdanu Budimirovu, Radovanu Tajderu, Dinku Kovačiću, Pulskoj grupi, Tomislavu Paveliću, Idisu Turatu, Studiju 3LHD, Marijanu Hržiću, Mladenu Obadu Šćitarociju, Radovanu Delalleu, Hrvoju Njiriću, Matiji Bevku i Vasi Peroviću, Aleksanderu Laslu, braći Žagar, Shigeruu Banu, Danielu Libeskindu, Frank O. Gehryju... i mnogim drugim korifejima današnje arhitektonske scene...
Od recentnih realizacija uvršteni su tekstovi o:
novoj Muzičkoj akademiji, Ban centru u Zagrebu, Dvorani u Krku, Islamskom centru i džamiji u Rijeci, Knjižnici u Labinu, Vili V2 u Dubrovniku, kompleksu novog WTC-a u New Yorku, neboderima u Jeddahi, Louis Vuitton Foundation Museumu, Europskome kulturnom centru za svemirske tehnologie u Vitanju...
Između ostalih tema izdvajaju se osvrti na:
godišnje nagrade UHA-e (osobito Viktor Kovačić), nagrade Vladimir Nazor, Pritzkerovu nagradu, važne obljetnice struke (100 godina moderne u Zagrebu, 95 godina studija arhitekture), ključne arhitektonske izložbe i publikacije, sjećanja...
Knjiga je namijenjena arhitektima, studentima i doktorantima arhitekture, povjesničarima umjetnosti, konzervatorima, urbanistima, također i široj kulturnoj javnosti.
© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.