Sveti čovjek Bošković
- Nakladnik: Leykam international
- 08/2019.
- 128 str., tvrdi uvez
- ISBN 9789533400846
- Cijena: 16.99 eur
Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro - Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Vladimir Stojsavljević u dramskoj trilogiji „Sveti čovjek Bošković“ obrađuje jedno burno razdoblje povijesti (kraj 18. stoljeća) i znanosti zapadne civilizacije. Izuzetno zanimljiva događanja daju presjek odnosa, morala i ljudskih sudbina u godinama pred ukidanje jezuita, elite Katoličke Crkve koja se toliko uzoholila da je postala smetnja i crkvi samoj.
Ljubomorni znanstvenici, pokvareni učenici-uhode i kradljivci, ambiciozni opati uronjeni u dvorske intrige na relaciji Milano – Pariz – Varšava – Petrograd, grofovi i ministri, kraljevi (od Louisa XV. do Marije Terezije i Katarine Velike) vojnici, prostitutke, sve je to detaljno prikazano u ovoj trilogiji koja nije samo puka rekonstrukcija nekih historijskih događanja, nego i prava drama velikog znanstvenika, matematičara, astronoma, geodete, fizičara i filozofa, isusovca Ruđera Josipa Boškovića (Dubrovnik, 18. svibnja 1711. – Milano, 13. veljače 1787.).
Brojni historiografski podaci vješto su uklopljeni u dijalog i radnju, tako da čitatelji neprimjetno bivaju uvučeni u kontekst zbivanja oko Boškovića u godinama zalaska njegove briljantne karijere.
Vladimir Stojsavljević rođen je u Bjelovaru 1950. Škole je pohađao u Zagrebu (osnovna, gimnazija, FF) i Ljubljani (AGRFTV), te diplomirao na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu na Odsjeku režije. Novinarstvom se bavio od 1967. godine i tijekom vremena pisao u svim značajnijim tjednicima i dnevnicima bivše i nove države, a u ranoj mladosti bavio se i filmom.
Kazališnu karijeru započeo kao student na Dubrovačkim ljetnim igrama, u predstavi Georgija Para "Eduard Drugi" 1971. godine i otada do danas režirao i napisao petnaestak vlastitih drama i komedija. Naročite uspješnice bile su "Njegovatelj mašte" s Brankom Cvitković 1983. godine, "Katarina Zrinska" u Teatru ITD 1993. godine u režiji Božidara Violića, te u vlastitoj režiji komedije "O tome se u našoj kući ne govori" u ZeKaeMu (1996.) i "Tango, drugi put" u HNK Osijek (1999).
Dramski tekstovi su mu nagrađivani – prva nagrada Republičkog sekretarijata za kulturu 1985. godine (Ljubav i država) i 1987. godine (Sveti čovjek Bošković), te prva nagrada i otkup na pozivnom natječaju ZeKaeMa (Krundiba) 1980. godine, treća nagrada "Marin Držić" (Nikola Sedmi) 2008, te više nagrada za radio drame i eseje.
Uz kontinuirani rad dramskog pisca i redatelja, sudjelovao u raznorodnim kazališnim festivalima (BITEF, Splitsko ljeto, Dubrovačke ljetne igre, MESS, Pulsko ljeto, Čakovečko ljeto itd.) kao producent i voditelj okruglih stolova, te u raznim aktivnostima kulturnog marketinga.
© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.