Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Olivier Razac

Politička povijest bodljikave žice : Prerija, rov, logor

  • Nakladnik: Naklada Ljevak
  • Prijevod: Leonardo Kovačević
  • 02/2009.
  • 139 str., meki uvez
  • ISBN 9789533030340
  • Cijena: 13.14 eur
    Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro
  • Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Knjiga "Politička povijest bodljikave žice" ocrtava filozofsku pozadinu uporabe ovog proizvoda te pokazuje kako je tijekom nešto više od jednog stoljeća bodljikava žica postala univerzalnim simbolom tlačenja, tiranije i nasilja. Nakon što se pojavila u Sjevernoj Americi kao dispozitiv namijenjen ograničavanju kretanja stoke i isključenju Indijanaca, masovno se počela rabiti u rovovima Prvog svjetog rata, a zatim u koncentracijskim logorima te diljem svijeta, kroz cijelo dvadeseto stoljeće. Pa ipak, radi se o nesofisticiranom, štoviše primarnom tehničkom predmetu, na najnižem stupnju mehaničkog genija.

Francuski filozof Olivier Razac u ovom djelu pokušava izdvojiti slučajeve povezane s bodljikavom žicom koji imaju najvažnije i najjasnije političke implikacije. U tom pogledu, smatra on, «tri povijesne manifestacije mogu se smatrati paradigmatskim: američka prerija, rov Velikog rata i nacistički koncentracijski logor». Knjiga "Politička povijest bodljikave žice" ujedno je i prvi prijevod nekog Razacova djela na hrvatski jezik.

Izvadak iz knjige:

Bodljikava se žica nalazi posvuda, i od svojega se otkrića rabi u cijelome svijetu, na svakojake načine i s različitim ili čak suprotstavljenim ciljevima. Upravo se zato njezina povijest na prvi pogled čini raspršenom, a prikaz te povijesti neizbježno kaotičnim.

Ovdje se dakle neće raditi o povijesti bodljikave žice u smislu praćenja svake pojave, ma kakva ona bila, od njezina nastanka. Prije ćemo pokušati izdvojiti slučajeve povezane s bodljikavom žicom koji imaju najvažnije i najjasnije političke implikacije. U tome pogledu, tri povijesne manifestacije mogu se smatrati paradigmatskim: američka prerija, rov Velikog rata i nacistički koncentracijski logor.

U ta tri slučaja, naime, bodljikava se žica rabi u čistom obliku: nije jednostavno pridodana drugim elementima, kao, na primjer, kad je postavljena na vrhu zida, nego tvori bitnu sirovinu korištenu u svrhu uspostavljanja određenog razgraničenja.
Isto tako, u ta tri slučaja njezina uporaba izdaleka nadilazi njezinu prvobitnu (poljoprivrednu) svrhu. Ona u njima ima izravan politički utjecaj budući da aktivno sudjeluje u tri katastrofe: u fizičkoj  likvidaciji a zatim i etnocidu američkih Indijanaca, u nepojmljivom krvoproliću modernog rata te, u središtu totalitarne katastrofe, u koncentracijskim logorima i genocidu nad Židovima i Romima.

***

Olivier Razac, francuski filozof koji živi u Lyonu. Politička povijest bodljikave žice (Histoire politique du barbelé, 2000.) njegovo je prvo djelo. Napisao je još tri knjige: "L'écran et le zoo" (2002.), "La grande santé" (2006.) i "Avec Foucault, après Foucault" (2008.). Doktorirao je na temi genealogije moći.

© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.

– Od istog nakladnika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Od istog autora –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –