Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Najava • Piše: I.P. - MV • 19.05.2022.

Rachida Lamrabet otvara osmi Zagreb book Festival
Održava se
23.05.2022. u 18h

Reci to nekome Lamrabet Rachida

Otvorenje osmog Zagreb book Festivala održat će se u ponedjeljak 23. svibnja s početkom u 18 sati u prostoru zagrebačkog Ritma grada (Gajeva 2).

Program otvara panel diskusija Čuje li politika zvona za uzbunu? te razgovor o knjizi „Reci to nekome“ flamansko-marokanske autorice Rachide Lamrabet u 20 sati.

Rachida Lamrabet je spisateljica koja se bavi ponajprije imigrantskim i identitetskim temama. Dobitnica je nagrade za najbolji debitantski roman, nagrade BNG New Literature prize i Flamanske kulturne nagrade za književnost 2019. godine. Njena knjiga „Reci to nekome“, u prijevodu Romane Perečinec (Naklada Ljevak, 2022.). priča je o vojnicima iz francuskih kolonija izgubljenima u vrtlogu tuđeg rata i vlastitog identiteta te mreži istina i laži kojima su oni povezani, a koja je ubojitija od metaka iz strojnica.

Autorica i njezin novi roman „Reci to nekome“ predstavljaju se u okviru europskog projekta pokrenutog u Lisabonu 2019. pod nazivom „Every Story Matters“ čiji je cilj propitivati i tematizirati inkluzivnost kroz književnost u atmosferi socijalne, etničke i kulturne različitosti europskog društva, te učiniti svačiju priču važnom i vidljivom. 

S autoricom razgovara Sanja Baković.

O knjizi:
Mladi Marokanac Amazigh u zatvoru je nakon što je napao svog oca Francuza. Jedini izlaz je odlazak u rat i on se doista upušta u ludilo Prvog svjetskog rata, zajedno s mladićima iz drugih francuskih kolonija. Nakon što korumpirani francuski časnik strada tijekom napada, Amazigh u svom dnevniku zapisuje da je taj časnik smrt itekako zaslužio. Za ovaj „čin izdaje” Amazigh biva osuđen na smrt. Nastavljajući se i na Camusovog „Stranca“ i na roman „Meursault, protuistraga“ Kamela Daouda, Rachida Lamrabet u romanu „Reci to nekome“ ispisuje priču o kolonijalnim vojnicima koji su zahvaćeni tuđim ratom, o njihovim ljubavima i mržnji, sudbini, izdaji, identitetu, lažima i istini, ali i o čitanju i pisanju, i vlastitim riječima koje te mogu izdati i usmrtiti.

Panel diskusija Čuje li politika zvona za uzbunu? 

Sat otkucava. Ujedinjeni narodi objavili su pesimistično upozorenje o štetnim utjecajima klimatskih promjena na planet. Poruka je jasna – zvona na uzbunu već nas zaglušuju, ali čuju li ih oni koji donose odluke? Jesu li države spremne donijeti nove ambiciozne planove u borbi protiv klimatskih promjena? Vodeći znanstvenici okupljeni u Međuvladinom panelu o klimatskim promjenama u najnovijem izvješću upozorili su „da se nacije kreću presporo da bi naučile živjeti s destruktivnim učincima“, dok su posljedice nedjelovanja ocijenili jezivo jasnim.

Hoće li ruska invazija na Ukrajinu dovesti do jačanja nacionalizama, brige za vlastita gospodarstva i sigurnost, a time onemogućiti globalnu suradnju na važnim pitanjima? Možemo li riješiti problem klimatskih promjena bez Rusije?

O tim i drugim temama razgovaraju Dunja Mazzocco Drvar, Jelena Puđak i Zoran Tomić. Moderira Morana Kasapović.

Više o Festivalu: ZBF

– Povezani sadržaj –

– Pretraži sve članke –