Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Marko-Marija Gregorić

Uz krizu kritike : Transkulturološki eseji

  • Nakladnik: Sandorf
  • Nakladnik: Mizantrop
  • 08/2020.
  • 160 str., meki uvez
  • ISBN 9789533512921
  • Cijena: 31.85 eur
    Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro
  • Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.

"Razoružanje i pacifikacija, jedini opstali univerzalizmi koji su još održivi kao univerzalizmi, neodgodive 'univerzalne vrijednosti', ne mogu zaobići logos; što će reći ne mogu zaobići ni teologiju, ni metafiziku, ni poeziju ni znanosti, ako žele biti išta drugo osim zgodnih tema za doktorsku disertaciju ili obvezatnih klišeja političara. Odricanje od logosa, od povjerenja u ljudski jezik, nužno povlači za sobom stavljanje sveg povjerenja u silu. Smislio sam moto 'Natrag samim riječima!' da označim takvo stajalište, takav program mirotvorne – ali ne posve defenzivne – obrane logosa u svem bogatom značenju te riječi. Taj povratak ne uključuje samo poticaj na kulturno oplemenjivanje i učenje i izučavanje, nego i, mnogo dublje od toga, uključuje radikalnu relativizaciju svih tobožnjih apsoluta."


Uz snažan oslonac u francuskoj intelektualnoj tradiciji, Marko-Marija Gregorić u knjizi "Uz krizu kritike : Transkulturološki eseji" nastavlja svoje strastveno zanimanje za jezik, ovoga puta posežući za nizom primjera iz svijeta koji nas okružuje i iz jezika koji nas okružuje – jer su jezik i svijet na ovim stranicama često prikazani poput zmije koja grize svoj rep.

Ovdje, poput vještog pilota, Gregorić nas vodi na panoramski let prilikom kojeg nam se pokazuju prostranstva suvremenih intelektualnih obzora i stranputica: problemi modernog scijentizma, ideologizacije jezika, novih konzervativizama, popularne psihologije i petparačke duhovnosti, kao i fenomen „kaubojizacije mišljenja“, kako on naziva posvemašnju žudnju za definitivnim odgovorima na složena pitanja o ljudskoj poziciji u svijetu, već pripremljenima i spremnima za konzumaciju (nakon podgrijavanja u mikrovalnoj pećnici brojnih video eseja i debata na Youtubeu).

Hrana koja se servira na ovom letu drugačija je: ona je punog i snažnog okusa, te s mnoštvom sastojaka koje ni najkreativniji kuhar možda ne bi upario. Letimo s Gregorićem u dobrom društvu njegovih sugovornika i polemičkih partnera (René Girard, Charles Péguy, Bruno Latour, Georges Bernanos, Zoran Kravar, Dinko Telećan, Boris Gunjević, da spomenem samo neke). Sve to jamči zanimljivu avanturu, ali i neizvjestan cilj putovanja. A putovanje tako postaje još uzbudljivije.

(Feđa Gavrilović)

Marko Gregorić rodio se 1975. godine. Završio je studij filozofije i religijskih znanosti, na vrijeme da bi se mogao potpuno posvetiti prevođenju i pisanju. Prijevode kontinuirano objavljuje od 2001. godine, i u njegovu prijevodu dosad je objavljeno pedesetak knjiga. Prevodi s francuskog, a po potrebi i s još nekih jezika.

Piše uglavnom eseje i poeziju. Objavio je knjige eseja "Riječi pod nosom : Ogledi o metafizičkom značenju prevođenja" (Sandorf, 2013), "Uz krizu kritike : Transkulturološki eseji" (Sandorf, 2020) i zbirku "Ružmarin : Pjesme i prepjevi" (Sandorf, 2022).

© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.

– Od istog nakladnika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Od istog autora –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –