Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Miha Kovač Angus Phillips

Je li ovo knjiga?

  • Nakladnik: Naklada Ljevak
  • Prijevod: Goran Glamuzina
  • 07/2024.
  • 116 str., tvrdi uvez
  • ISBN 9789533557915
  • Cijena: 19.90 eur
  • Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.

Svaka problematika vezana uz knjigu, a stoga i uz znanost i kulturu mora biti u stalnom fokusu i opće-javnog, i stručnog, i znanstvenog interesa. Stoga je tim neobičnije da je "Je li ovo knjiga?" autora Angusa Phillipsa i Mihe Kovača i prvi opsežniji monografski znanstveni rad koji se bavi poimanjem, percepcijom i definiranjem pojma knjige.

Uslijed razvoja IT tehnologija, medijske i komunikacijske industrije, uključujući i nakladništvo, fokus su usmjerile prema onim medijima koji nude brze, multimedijalne sadržaje, koji su brzo dostupni i koji imaju velik oglašivački potencijal. Knjigu se u tom kontekstu, iako je riječ o mediju koji je stoljećima bio temelj prijenosa ljudske kulture i znanja, počelo smatrati tradicionalnim i zastarjelim medijem, a katkad se čuju mišljenja da će njezina proizvodnja vrlo brzo biti obustavljena. Već je u takvim pristupima razvidno posvemašnje nepoznavanje i nerazumijevanje bitnih obilježja knjige, koja je i fizički predmet, i duhovni sadržaj koji taj predmet nosi, i kulturološki artefakt, i sociološki čimbenik, i estetski, grafičko-oblikovni izričaj.

dr. sc. Zoran Velagić, prof.


Autori u knjizi odgovaraju na pitanja bitna za razvoj ne samo nakladništva nego i kulture, kreativne industrije i općenito ljudskog društva. Bitna pitanja na koja će čitatelj ovog djela dobiti odgovore su: što se dogodilo s knjigom kao medijem; kako su digitalne tehnologije promijenile oblik, produkciju i percepciju knjige; ima li knjiga i dalje istu funkciju kakvu je imala u analognom obliku; kako su se promijenili društvena uloga knjige i čitanja u digitalno doba; zahtijeva li knjiga čin objavljivanja u specifičnom knjižnom poslovnom modelu ili pretvorbu teksta u arhitekturu knjige... Kako bi čitatelju približili tematiku, autori daju povijesni kontekst razvoja knjige te pregled mnogih oblika knjige koji postoje na današnjem tržištu.

Ističu potrebu za redefiniranjem knjige ne prihvaćajući pristup koji knjigom smatra bilo kakav zapis na nekoj podlozi. Autori polaze od pretpostavke da je knjiga kao koncept postala „slijepa točka“ u područjima koja se bave izdavaštvom i povijesti knjige. U raspravi polaze od položaja knjige u zapadnim društvima te prepoznaju potrebu uspostave tehničke definicije knjige.

dr. sc. Ivana Hebrang Grgić, izv. prof.

Miha Kovač je profesor na Filozofskom fakultetu u Ljubljani. U posljednjih pet godina sudjelovao je u međunarodnoj COST mreži E-Read koja je bila posvećena istraživanju promjena u čitateljskim navikama i razumijevanju pročitanoga uzrokovanih tehnologijama sa zaslonom. U prvoj polovici profesionalnog života bio je urednik i glavni urednik u različitim izdavačkim kućama koje su objavljivale knjige i novine.

© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.

– Od istog nakladnika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Od istog autora –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –