Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel

Disput ×

Kritika • 26.03.2020.

Mihaela Gašpar : Nemirnica

'Nemirnica' nije uputstvo što činiti u situacijama kada se vlastiti život pretvori u neprestano, oprezno zaobilaženje drugih s kojima smo u nužnom doticaju, ali nam vjerno prenosi utjecaj koji to ima na našu psihu i intimne odnose. Daje nam zrcalo u kojima vidimo ono kroz što prolaze oni koji su se s time morali i sami suočiti.
Kritika • 14.11.2019.

Marija Pilić : Luđaci i djeca

Priče Marije Pilić balansiraju na rubu zbilje i mašte, stvarnosti i irealnosti, i sa situacijama kad nadrealno probuši opnu stvarnosti i izmakne tlo pod nogama akterima priče. Ali, i unatoč tome priče i dalje ostaju usidrene u našu prepoznatljivu, postojeću, aktualnu stvarnost i ostaju u granicama mogućeg i iskustvu poznatog, unatoč određenom pomaku, a koji, kako se redovito pokaže, uzrok ima u sferi...
Kritika • 16.07.2019.

Georges Bataille : Moja majka

Roman 'Moja majka' odražava iskustvo ljudske razapetosti između oprečnih sila, između religijskog i svjetovnog, mističnog i racionalnog, između zla i svetog, erotske žudnje i vjerskoga zanosa. Svojom, naizgled pornografskom temom, koja je obrađena na jezično i misaono, ali i emocionalno suptilan, filozofsko poetski način, Bataille manifestira oprečnost na kojoj je sazdan svijet.
Kritika • 29.04.2019.

Max Jacob : Crni kabinet

Svojevrsnom stilskom vježbom, Jacob gradi samostojno funkcionalan svijet, opipljiv, prirodan, uvjerljiv. Radi to poigravajući se nadahnuto bogatim i kompleksnim jezičnim registrima. Autor upotpunjuje složenu fresku francuskog društva, dok se u podtekstu prepušta urnebesnoj kritici malograđanštine, ljudskih slabosti i zabluda.
Najava • 29.04.2019.

Tribina o 'Dnevnicima' Victora Klemperera u zagrebačkom KIC-u

'Dnevnici Victora Klemperera: normalizacija zla u jeziku' naziv je tribine koja će se održati 29. travnja 2019. u zagrebačkom Kulturno informativnom centru (Preradovićeva 5). Zašto je Klempererov dnevnik jedan od najpoznatijih autobiografskih tekstova toga razdoblja i što je u njemu aktualno i danas?
Razgovor • 06.04.2016.

Tko je Marjana Gaponenko?

Smatram da je važno ostati što fleksibilnijom i otvorenijom, ne ograničiti se na jedan tematski krug ili duktus. Vlastiti ton smije se i treba mijenjati, on nije ništa drugo doli osjećaj za prikladno u novim okolnostima koje nekome diktiraju život i priču. (Marjana Gaponenko)
Najava • 06.06.2006.

Funkcionalni stilovi hrvatskoga jezika

Danas će se u 12 sati u Palači Matice hrvatske (Strossmayerov trg 4, Zagreb) održati predstavljanje upravo objavljene knjige Josipa Silića "FUNKCIONALNI STILOVI HRVATSKOGA JEZIKA" koju je objavila nakladnička kuća Disput. Za važnost ovoga djela bit će dovoljno reći da je to prva monografija o funkcionalnim stilovima hrvatskoga jezika, a da joj je autor vrhunski autoritet u toj oblasti, znanstvenik koji se...
Vijest • 14.02.2006.

NOVO! mASIAfucker Ilje Stogoffa

Hrvatsko filološko društvo i Disput u svojoj su zajedničkoj biblioteci «Na tragu klasika» upravo objavili roman «mASIAfucker» ruskog pisca Ilje Stogoffa. Ovo djelo neobična i naoko provokativnoga naslova zapravo su lirski zapisi o Dalekom Istoku i prvim godinama postsovjetske stvarnosti. Stogoff je jedan od najpopularnijih ruskih pisaca mlađe generacije, romani su mu prevedeni na dvadesetak jezika, a ovo je...