Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Ephraim Kishon

Kućna apoteka za zdrave

  • Nakladnik: Hena com
  • Prijevod: Zlatko Crnković
  • 04/2006.
  • 206 str., meki uvez s klapnama
  • ISBN 9532590005
  • Cijena: 12.61 eur
    Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro
  • Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Zbirka priča "Kućna apoteka" za zdrave prvi put se u nas pojavila daleke 1989. godine u izdanju zagrebačke Mladosti. U njoj je autor skupio svoje ponajbolje humoreske o zdravlju, zdravstvu i bolestima, tim vječnim temama svakog humorista i satiričara. Moglo bi se reci da je to odista praktični priručnik za zdrave čitatelje, a još više za hipohondre kojih s napretkom civilizacije ima sve više među nama.

Terapeutska vrijednost ove knjige sastoji se ponajprije u tome što autor redovito uspijeva izmamiti smiješak na licu čitatelja čak i onda kad govori o neugodnim i neželjenim simptomima kojekakvih zdravstvenih tegoba. Sve te i takve priče povezane su duhovitim, kishonovskim komentarima na račun općih ljudskih, tjelesnih i duševnih slabosti koje nas od vremena do vremena spopadaju.

Ovo drugo izdanje ove knjige gotovo je istovjetno prvom, uz tek poneku jezičnu preinaku u duhu današnjeg standarda hrvatskog književnog jezika.

Ephraim Kishon rodio se u Budimpešti kao Ferenc Hoffmann. U Budimpešti je proveo djetinjstvo i mladost te završio studij kiparstva i slikarstva na Likovnoj akademiji. Za vrijeme drugog svjetskog rata zatočen je u više nacističkih logora, ali je za vrijeme prijevoza u logor smrti Sobibor u Poljskoj pobjegao, te se ostatak rata skrivao kao slovački radnik.

Poslije 1945. mijenja prezime u Kishont i vraća se u Mađarsku gdje piše kazališne komade i satire. Godine 1947. svojim prvencem “Moj češalj” osvaja prvu nagradu na natječaju za najbolji roman u Mađarskoj. 1949. pred terorom komunističkog režima bježi u Izrael, gdje je učeći hebrejski jezik, radio kao bravar, automehaničar i ličilac. Od 1952. sustavno objavljuje političko-satirične crtice i slične tekstove u najčitanijim izraelskim dnevnim novinama “Maariv”, postavši tako popularni satiričar Ephraim Kishon. Živio je u Tel Avivu i Švicarskoj, gdje je u 80. godini života umro od srčanog udara.

Kishonove su knjige do sada tiskane u 43 milijuna primjeraka i prevedene na 37 jezika. Obiteljske priče “Kod kuće je najgore” najčitanija je hebrejska knjiga poslije Biblije. Na hrvatski je prevedeno 18 Kishonovih knjiga, od kojih: "Nije fer, Davide" (1977),"Kita boli more" (1980),"Kod kuće je najgore" (1982), "Nema nafte Mojsije" (1984), "Lisac u kokošinjcu" (1985), "Deva kroz ušicu igle" (1988), "Ništa tu Abraham ne može" (1990), "Još malo pa istina" (1987), "Priručnik za menadžere" (2000), i dr.

© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.

– Od istog nakladnika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Od istog autora –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –