Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel

Fantom slobode 3/2006.

  • Nakladnik: Durieux
  • 01/2007.
  • 352 str., meki uvez
  • ISBN ISSN: 13343327
  • Cijena: 16.19 eur
    Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro
  • Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Broj otvara blok “Domačica” – novi prozni uradak, na našoj književnoj sceni nepravedno zapostavljenog, novogradiškog autora Zorana Pongrašića: “Četiri sprovoda i jedno vjenčanje”, pričama sarajevskog novinara te kamermana Reutersa Peđe Kojovića: “Dvije priče”, proznim isječkom beogradskog književnog kritičara Miće Vujičića: “Kako je baba Draginja skinula drugu Titu teret sa duše”; te pričom sarajevskog novinara i pisca Ahmeda Burića: “Šehid”.

Blok “Mehmedinović, Zakonito obješeni” donosi nove prozne i poetske radove Semezdina Mehmedinović, za mnoge najvećeg živućeg bosanskog pjesnika i prozaika, autora “Sarajevo Bluesa” i “Devet Alexandrija” koji su objavljeni u legendarnoj izdavačkoj kući City Lights iz San Francisca u ediciji koja je prije pola stoljeća započeta s zbirkom pjesama “Howl” Allana Ginsberga.

U bloku “O putu”, Siniša Kasumović (Osijek, 1966.) štovatelj i zaljubljenik lika i djela Jacka Kerouca otkriva nam gotovo nevjerojatnu, ali istinitu priču o «zgodnom jugo kapetanu» Mati Kobojeviću sa Pelješca, kapetanu broda SS Slovenija (koji je pripadao tadašnjoj Jugoliniji) kojim je američki beatnik 1957. plovio iz New Yorka za Tanger u posjetu svom prijatelju Williamu Burroughsu.

U “Blog bloku” «pokušava se prezentirati u čemu je zapravo supstanca fenomena dnevnika s interneta». Otvara ga tekst Tomislava Čadeža, novinara, kazališnog kritičara i aktivnog komentatora u blogu naslovljenog “Promemorija liječenog katolika”, te se nastavlja uzorkom s bloga http://nabijemtenakurac.blog.hr, Index librorum prohibitorum tj. tekstovima u izvornoj formi.

Već gotovo ustaljeni putopisni blok “Fantoma slobode”, ovaj put naslovljen “Na putu” donosi putopis Balkanci na obali Atlantika bosanskog novinara i pisca Faruka Šehiča o francuskom gradiću Saint Nazaire, te putopis konceptualnog umjetnika Bojana Gagića “Grad koji se naslanja na propuh” o sovjetskom Novosibirsku ilustriran fotografijama.

Blok “Gastarbeit macht frei” kojega potpisuje jedan od urednika Nenad Popović, otvara izuzetno zanimljivu, a posve zapostavljenu temu gastarbajtera. Očekujte nastavak, jer se radi samo o 1. dijelu priče fenomena gastarbajterstva.

Blok “Import” otkrit će vam talentiranu mladu švedsku spisateljicu (kod nas još neprevedenu!) Lenu Andersson i ulomak iz njezinog posljednjeg romana “Patkovgrad” (“Duck City”). Zatim slijede dvije priče (“Plesač advokata Kraykowskog” i “Zločin s predumišljajem”) iz knjige “Bakakaj” možda najvećeg poljskog autora Witolda Gombrowicza. “Import” zatvara odlomak iz autobiografije mađarskog nobelovca Imrea Kertésza “Dnevnik s galije” koji je širom svijeta već pokupio hvalospjeve. Radi se o autobiografiji napisanoj u obliku dnevnika.

Blok posvećen koncertima (u Zagrebu, Sarajevu, Splitu i Podgorici krajem 2006. godine) šarmantnih američkih glazbenica iz skupine Charming Hostess (Los Angeles & New York) u Zagrebu, Sarajevu, Splitu i Podgorici donosi prozne i poetske uradke pjesnika (u ovom slučaju i performera) Predraga Lucića, Balše Brkovića i Muharema Bazdulja koji su nastupali zajedno s Jewlijom Eisenberg, Cynthijom Taylor i Marikom Hughes. Sve je ilustrirano fotografijama ovih sjajnih glazbenica.

Redoviti blok “Crna kronika” ovaj put donosi poglavlje iz knjige “Svjedoci rata. Život djece pod nacističkom vlašću” (“Witness of War; Childrens` lives under Nazis”) britanskog povjesničara Nicholasa Stargardta objavljene 2005. godine kod izdavača Cape London.

Blok “Dokumentacija” kojega uređuje voditelj Art radionice Lazareti iz Dubrovnika Slaven Tolj ovaj put je posvećen već afirmiranom umjetniku Zlatku Kopljaru i njegovom performansu, videu i fotografskoj instalaciji K9 Compassion bw i K9 Compassion+ kojim je «izveo ključnu poziciju intervencije umjetnika u svijetu globalizma» kako nam otkriva odlomak iz uvodnog teksta “Mapiranje tela/telom” beogradskog konceptualnog umjetnika i profesora primjenjene estetike i teorije umjetnosti Miška Šuvakovića.

© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.

– Od istog nakladnika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –