Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Grupa autora

Nacija i nacionalizam u hrvatskoj povijesnoj tradiciji : (Zbornik radova)

  • Nakladnik: Alinea
  • Urednik: Tihomir Cipek, Josip Vrandečić
  • 12/2007.
  • 304 str., meki uvez
  • ISBN 9789531801522
  • Cijena: 19.91 eur
    Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro
  • Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
"Evo dobre vijesti za Europu: kad gubi nacija, dobiva kontinent svjestan postojanja europskog identiteta." Ovakav rašireni stav globalista, osobito euro-optimista, počiva na uvjerenju da je moderna nacija ispunila svoju zadaću stvaranjem nacionalne države i da njoj i njezinoj završnoj tvorevini državi-naciji prijeti izumiranje ili depolitizacija. Pa ipak, naznačeni stav supranacionalista nije obeshrabrio suvremene povjesničare, politologe i sociologe, ne­go ih je još više potaknuo na promišljanje o naciji i nacionalizmu o čemu svjedoči pojava najreferentnijih knjiga o navedenim fenomenima u posljed­nja tri desetljeća.

Koristeći se novim teorijskim spoznajama, petnaestoro su­dionika sekcije "Nacija i nacionalizam", okupljenih na Drugome kongresu hrvatskih povjesničarki i povjesničara, održanom u Puli od 29. rujna do 3. li­stopada 2004. godine izložilo je svoje radove koji se objavljeni u ovom zborniku.

Studije najvažnijih teoretičara nacije i nacionaliz­ma Erica Hobsbawna, Ernesta Gellnera, Benedicta Andersona i Antony D. Smitha, predstavnika kompromisne simbolističke paradigme, ohrabrili su hr­vatske prevoditelje, nakladnike i znanstvenike na predstavljanje ovih paradig­mi i njihovu nadogradnju vlastitim teorijskim spoznajama.

Zbornik sastavljen od radova povjesničarki i povjesničara nije sa­mo teorijska rasprava o nacionalizmu nego pokušaj da se problem hrvatske moderne etnogeneze predstavi u svjetlu novih teorijskih spoznaja. Priloženi radovi nastoje osvijetliti ne samo pojedine faze konstituiranja moderne hr­vatske nacije i njezine nacionalne integracije nego, u skladu s naslovom, is­tražiti kako su pojedini hrvatski preporoditelji i teoretičari nacije sagledavali vlastitu nacionalnu konstituciju.

Nakana zbornika sastoji se u predstavljanju i ujednačavanju znanstvene terminologije o naciji i nacionalizmu, usvajanju polazišnih definicija, koncepcija i modela nastanka nacije, odnosno tipova, ka­raktera i sadržaja nacionalizama.

© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.

– Od istog nakladnika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –