Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel

Fantom slobode 1-2/2010

  • Nakladnik: Durieux
  • Urednik: Nenad Popović
  • 08/2010.
  • 271 str., meki uvez
  • ISBN 13343327
  • Cijena: 14.60 eur
    Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro
  • Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Uvod u najnoviji dvobroj "Fantoma slobode" čini hrvatski prvotisak dviju novela Claudija Magrisa, u prijevodu nagrađivane prevoditeljice Ljiljane Avirović. Glavninu broja čini bolok "Hrvatska književnost". Otvara se izborom iz složenog, višežanrovskog proznog projekta Željka Božičevića, uvidom u književni work in progress jednog od naših najzanimljivijih pisaca iz "dijasporske" mlade generacije pisaca i prevodilaca koja živi Njemačkoj.

Na tragu "bivanja drugdje" su i tri proze Ružice Aščić i, dakako, prilog "Što Marta nije znala" zagrebačke autorice i umjetnice Vesne Tušek koja već dugo živi i djeluje u Beču. Dora Jagić i Anika Rešetar zastupljene su s po jednom prozom. Blok se zatvara veći izborom iz nove poezije Karla Nikolića, pjesnika i frontmena grupe Skaramuži.

U bloku "Hrvatski i njemački poslovi" otisnut je opširan biografski razgovor s umjetnikom i piscem Dragutinom Trumbetašom povodom upravo održane velike izložbe "Planeta gastarbeiter" kao i izlaganje njemačkog povjesničara Gerda Koenena održanog povodom obilježavanja dvadesete godišnjice pada Berlinskog zida u Hrvatskoj, predavanja koje je u našim medijima naišlo na iznimno veliki odjek.

U bloku novih prijevoda, stalnoj rubrici ovog časopisa, otisnuti su izvaci iz najnovijih knjiga Nizozemca Franka Westermana (autora glasovitih "Inženjera duša") u prijevodu Maje Weikert, te fragmenti Koenenove biografske studije o Che Guevari, koja je 2009. u Njemačkoj proglašena povijesnom knjigom godine.

U bloku posvećenom suvremenoj, osobito avangardnoj likovnoj umjetnosti, kojim završava svaki broj časopisa, utjecajni likovni kritičar Branko Franceschi donosi ekskluzivnu fotografsku dokumentaciju i komentira land-art u Pečuhu, jedan od najintrigantnijih avangardnih pravaca umjetničkog underground-djelovanja iz doba "realno postojećeg socijalizma". Povod upravo ovom prilogu je i to što Pečuh Prijestolnica europske kulture 2010. godine.

U cjelini, dvobroj dokumentira liniju transmedijalnosti, transgraničnu - srednjoeuropsku i "dijasporsku" - književnost i umjetnost s Hrvatskom/Zagrebom u svom stvarnom i zamišljenom središtu.

© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.

– Od istog nakladnika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –