Rascijepljenost
- Nakladnik: Naklada OceanMore
- 06/2013.
- 168 str., meki uvez s klapnama
- ISBN 9789533320106
- Cijena: 17.12 eur
Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro - Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Sedmogodišnja Miška potječe iz intelektualne židovske obitelji koja sedamdesetih godina emigrira iz Sovjetskog Saveza u Austriju. Stigavši u Beč, suočavaju se s useljeničkom mukom svladavanja novog jezika, upoznavanja s novom okolinom i osjećajem da ne pripadaju ni novom ni starom svijetu.
No Miška se – što zbog barbika, što zbog prefinih voćnih jogurta – vrlo brzo prilagođava novom životu. Ali njezini roditelji, troma Laura i muževni, melankolični Lav, čeznu za domovinom koju su napustili. Živeći tijelom na zapadu, a srcem u Rusiji, svi zajedno pate od svojevrsnog shizofrenog sindroma, svi su rascijepljeni.
Dok Miška stvara živopisnu sliku odrastanja u Austriji, Zloduh, drugi glavni lik u knjizi, vodi čitatelja natrag kroz vrijeme na istok, u mračnu predstaljinističku, staljinističku i poststaljinističku Rusiju, otkrivajući bolne obiteljske tajne i brutalne priče o antisemitizmu.
Iako njezin otac, slikar, uspijeva u Beču, to neće poštedjeti obitelj od raspada, a nakon pada željezne zavjese, Lav se vraća u Rusiju, gdje umire. Miška, njezine majka i baka –Zloduhove prve žrtve – bore se za budućnost.
U metaforici naslova Rascijepljenost, motivu koji se dosljedno provlači kroz roman, vrlo dojmljivo dolazi do izražaja problematika identiteta… Posebno osvaja autoričin smisao za groteskno i tragikomično. Wiener Zeitung, Ernst Grebovszki
***
Julya Rabinowich rođena je u Petrogradu. S roditeljima 1977. emigrira u Beč. Studira na Bečkom sveučilištu, gdje je diplomirala slikarstvo i filozofiju. Od 2006. radi kao simultana prevoditeljica u sklopu psihoterapeutskih seansi s izbjeglicama. Godine 2009. Dobiva Raurišku književnu nagradu i nagradu MiA za roman Spaltkopf/ Rascijepljenost, a 2010. i 2012. dobitnica je prestižne stipendije grada Beča Elias Canetti. Napisala je nekoliko dramskih tekstova i eseja i još dva romana: Herznovelle (2011) i Die Erdfresserin (2012). Knjiga je nagrađena nagradom za promicanje suvremene austrijske književnosti Albert Goldstein za 2013. godinu.
Julya Rabinowich rođena je 1970. u St. Peterburgu. Od 1977. živi u Beču, gdje je i studirala. Ona je spisateljica, kolumnistica i dugi je niz godina radila kao usmena prevoditeljica. Za svoj prvi roman „Spaltkopf“, objavljen 2008., nagrađena je 2009. književnom nagradom Rauris dok je za „Herznovelle“ 2011. nominirana za Prix du Livre Européen. Nakon toga objavila je romane „Die Erdfresserin“ (2012.) i „Krötenliebe“ (2016.). Njezina prva knjiga za mlade, „Dazwischen: Ich“ (2016.) nagrađena je nagradom Friedrich Gerstäcker, Austrijskom nagradom za književnost za djecu i mlade i nagradom Luchs (Die Zeit & Radio Bremen) te se našla na listi najboljih 7 knjiga za mlade čitatelje (Deutschlandfunk). 2019. objavljena je knjiga za mlade „Hinter Glas“, 2022. uslijedio je roman „Dazwischen: Wir. Ideja za Der Geruch von Ruß und Rosen“ (2023.) nastajala je iz brojnih razgovora koje je autorica vodila s preživjelima nakon rata.
© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.