Svi bismo trebali biti feministi
- Nakladnik: Profil
- Prijevod: Davorka Herceg-Lockhart
- Ilustracije: Leire Salaberria
- 12/2020.
- 89 str., tvrdi uvez
- ISBN 9789533137650
- Cijena: 11.81 eur
Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro - Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Danas bih htjela zamoliti sve ljude da zajedno počnemo sanjati i planirati drugačiji svijet. Pošteniji svijet. Svijet sretnijih muškaraca i sretnijih žena, vjernijih onome što uistinu jesu.
Okoloma je bio moj najbolji prijatelj. Bio je zabavan i pametan i uvijek je nosio kaubojske čizme. Stanovao je u mojoj ulici i bio mi je poput starijeg brata. Mogli smo razgovarati o bilo čemu i često smo se smijali.
Okoloma je bio prvi koji me nazvao feministicom.
Nisam točno znala što znači ta riječ, ali mu to nisam htjela pokazati. I zato nisam reagirala, već sam nastavila govoriti o knjizi koju sam pročitala. Ubrzo zatim otišla sam kući i potražila tu riječ u rječniku.
Feminist, feministica: osoba koja vjeruje u društvenu, političku i ekonomsku jednakost muškaraca i žena.
U knjizi "Svi bismo trebali biti feministi" nagrađivana nigerijska spisateljica s američkom adresom Chimamanda Ngozi Adichie djeci prilagodila svoj čuveni TED govor istoga naslova koji je snažno odjeknuo u cijelome svijetu. Što znači biti feminist, zašto je rodna jednakost važna, kako promijeniti činjenicu da na važnim pozicijama u društvu još uvijek nema puno žena, neka su od pitanja na koje autorica daje odgovore.
Chimamanda Ngozi Adichie (1977.) rođena je i odrasla u Nigeriji. Na svjetskoj književnoj sceni zasjala je romanom “Polovica žutog sunca“ u kojem prikazuje građanski rat u Nigeriji. Autorica je nagrađivanih romana "Purpurni hibiskus", zbirke priča "Nešto oko vrata". "Amerikana", njezin treći i jednako snažan roman, ocrtava život u poslijeratnoj Nigeriji, ali i u SAD-u i Velikoj Britaniji. Roman je dobio nagradu američkog Nacionalnog udruženja književnih kritičara (kojom su svojedobno ovjenčane i nobelovke Alice Munro i Toni Morrison). "Amerikana" je, također, proglašen jednim od najboljih romana 2013. godine po New York Timesu. Djela su joj prevedena na trideset jezika i objavljena u raznim časopisima, uključujući The New Yorker, Granta, The O. Henry Prize Stories, Financial Times i Zoetrope.
© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.