Ona i on
- Nakladnik: Naklada OceanMore
- 06/2013.
- 184 str., meki uvez s klapnama
- ISBN
- Cijena: 15.93 eur
Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro - Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Novi rukopis Borisa Greinera "Ona i On" proza je koja poprima formu romana čija je struktura na prvi pogled razmjerno otvorena. Protagonisti romana, uvijek anonimni ‘Ona’ i ‘On’, epizodično suprotstavljeni jedno drugom unutar ironične pripovjedne pozicije 3. lica zanimljiv su analitički instrument promišljanja uloge zajedništva. Propitivanje životnosti i autentičnosti predstavljenih pripovjednih glasova pomaknuto je iz domene subjektivnog pripovjedača u 1. licu, prema objektivnom, gotovo sveznajućem pripovjedaču u okviru pokušaja razumijevanja kompleksnih emotivnih odnosa žene i muškarca.
Svojevrsno svjesno kolebanje između pozicija objektivnog i subjektivnog otkriva autorovu težnju razrješivanja problema objektivnog vrednovanja subjektivnog, u pravilu emotivnog, iskustva. Inzistirajući na anonimnosti, odnosno upornom identificiranju likova isključivo osobnim zamjenicama, autor ne upada u zamku univerzalističkog pojednostavljivanja, nego naprotiv uspijeva izgraditi konceptualni okvir za svojevrsni prozni eksperiment. Tako se ‘Ona’ i ‘On’, dok nastoje uistinu biti Dvoje, poistovjećuju u mnoštvo sekvenci i epizoda, u pojedinostima iz života parova.
U intertekstualnoj pripovjednoj igri pisac će posegnuti za parovima poznatima iz povijesti književnosti, ali i ostalih umjetničkih medija te u skladu s time jasno i motivirano pokrijepiti vlastiti glas odgovarajućim citatima. Odabrani životni trenuci bit će temelj metodologije kojoj je cilj daljnja potraga za situacijama kojima se narativna cjelina može beskrajno proširivati. Interpretacija postavljenog događajnog okvira, koji neskriveno polazi od iskustva svakodnevice, predstavlja svjetonazor, odnosno pripovjedačku gestu koja omogućuje izgradnju veoma zanimljive i ambiciozne strukture koja se istovremeno može tretirati kao roman, ali i kao svojevrsni dnevnički zapis.
Ispisivanje protoka vremena od dana do dana, a koristeći se kronološkim redoslijedom s obzirom na naknadnu logiku autorove pozicije, u djelu je istaknuto namjerno usporavanje procesa pisanja. Uobičajene dimenzije života materijal su, prema autorovoj interpretaciji, za proizvoljno filozofsko ili paradigmatsko tumačenje. Pa ipak, u samom je rukopisu mnogo manje proizvoljnosti, nego što bi se iz autorove primjedbe moglo naslutiti s obzirom na to da je posrijedi vrlo promišljena proza koja suptilno zahvaća prostor privatnosti i reinterpretira ga u znatno širem i univerzalnijem kontekstu.
Ana Grbac
***
Boris Greiner je rođen 1959. godine u Zagrebu. Autorsko djelovanje započinje 1983. Zajedno sa Stanislavom Habjanom ostvaruje niz projekata u raznim medijima (grafički materijali, proza, performansi, izložbe, akcije i eksperimentalni filmovi) u okviru dvadesetogodišnjeg konceptualnog projekta Greiner&Kropilak Mailart Office. Od 1992. sa S. Habjanom i Danijelom Žeželjem djeluje u okviru umjetničke grupe Slipa Konfidenca. 2001. sa S. Habjanom, D. Žeželjem i Borisom Cvjetanovićem osniva umjetničku radionicu Petikat. 2003. završava dvadesetogodišnji autorski projekt Greiner&Kropilak Mailart Office i otada uglavnom djeluje samostalno. Dosad je objavio pet knjiga proze, ostvario dvadesetak samostalnih izložbi i performansa i snimio dvanaest filmova. Profesionalno se bavi grafičkim dizajnom. Živi i radi u Zagrebu.
© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.