Veliki zagrebački potresi
- Nakladnik: Matica hrvatska
- 04/2021.
- 330 str., meki uvez
- ISBN 9789533412009
- Cijena: 33.18 eur
Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro - Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Povjesničar umjetnosti Dragan Damjanović u monografiji "Veliki zagrebački potresi" bavi se usporedbom dvaju potresa, prvog koji je pogodio Zagreb 1880. i drugog koji je grad zadesio 22. ožujka 2020. Knjiga je više nego aktualna , pisana zanimljivim jezikom, a po svojoj obuhvatnosti u pristupu zagrebačkim potresima u našoj literaturi nema premca.
Autor zanimljivo i stručno opisuje i uspoređuje štetu nastalu na kulturnoumjetničkoj i arhitektonskoj baštini grada Zagreba u prvom i u drugom potresu te nudi odgovore o obnovi kulturnih dobara u 19. stoljeću, koja može pridonijeti promišljanju buduće obnove grada i potresom nastradalih spomenika.
Knjiga donosi više od 200 fotografija, koje zorno dočaravaju razmjere stradavanja kulturnih dobara u prošlogodišnjem potresu te postavlja pitanje kakve će dugoročne posljedice ostaviti razaranje i nestanak povijesne baštine koja je sastavni dio nacionalnog identiteta.
U posljednjem poglavlju autor opisuje i petrinjski potres te donosi pregled stradavanja crkvene i urbane arhitektonske baštine na Banovini, uz velik broj ilustracija.
Knjiga Dragana Damjanovića ne bavi se samo pojedinačnim spomenicima stradalim u potresu i njihovim obnovama, nego obuhvaća širu kulturnopovijesnu sliku i političku povijest grada i države, te organizacijske i financijske aspekte obnove. Ilustrativni dio knjige također je vrlo važan jer daje cjelovitu i usporednu sliku spomenika i dijelova grada nakon potresa 1880. i 2020.
Irena Kraševac
Dragan Damjanović rođen je 31. listopada 1978. u Osijeku. Godine 2002. završio je dvopredmetni studij povijesti umjetnosti i povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Objavio je četiri knjige (Saborna crkva Vavedenja Presvete Bogorodice u Plaškom: povijest episkopalnog kompleksa, Srpsko kulturno društvo Prosvjeta, Zagreb, 2005.; Vukovarski arhitekt Fran Funtak, Leykam international, Zagreb, 2009.; Đakovačka katedrala, Matica hrvatska, Zagreb, 2009.; Župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije i sakralna baština župe Molve, i pedesetak znanstvenih članaka.
© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.