Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Mate Kapović

Uvod u fonologiju

  • Nakladnik: Sandorf
  • 03/2023.
  • 488 str., meki uvez
  • ISBN 9789533514161
  • Cijena: 34.91 eur
  • Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.

Ova knjiga ne pretendira na to da pokriva sve što se može reći o fonologiji, niti je autor stava da je ono što se nalazi u ovoj knjizi jedini mogući pristup fonologiji i jedini moguć uvod u nju, no sadržaj i pristup knjige obuhvaća ono za što autor knjige smatra da bi netko trebao svladati pri upoznavanju s fonologijom ‒ pogotovo želi li se baviti jezičnim opisom, terenskim istraživanjima, dijalektologijom ili povijesnom lingvistikom. Naglasak je u knjizi na praktičnoj strani fonologije, konkretnoj analizi i brojnim primjerima iz mnogih jezika (uz detaljnu analizu hrvatske fonologije kao neophodan prvi korak) a ne na apstraktnu razmatranju mnoštva formalnih pristupa. Autor veliku pažnju posvećuje artikulatornoj fonetici (bez koje nema ni fonologije), a fonologiju pokušava kontekstualizirati dijalektološki, dijakronijski, sociolingvistički i tipološki. 

Knjiga "Uvod u fonologiju" Mate Kapovića zamišljena je kao praktičan uvod u lingvističku disciplinu koja se bavi glasovima u jeziku za govornike hrvatskoga (i šire) koji se za jezik zanimaju ili se njime profesionalno bave – za lingviste, kroatiste (uključujući i standardologe i pravopisce), dijalektologe, sociolingviste, ali i za sve zainteresirane. Ako vas zanima koji se sve glasovi (i naglasci) javljaju oko vas u Hrvatskoj, ali i u široj regiji i u svijetu, gdje se što i kako izgovara, što su ti glasovi, kako se analiziraju i zapisuju – ovo je knjiga za vas. Knjiga, na temelju velika broja svjetskih jezika ali uvijek imajući na umu i naš materinji jezik, objašnjava kako se glasovni sistemi ponašaju, analiziraju i mijenjaju te daje uvid u bogatstvo fonoloških sustava širom svijeta uz pregled suvremene svjetske literature. 

U knjizi se, osim toga, daje detaljna analiza nekih od problemâ hrvatske fonologije koji su dosad bili slabije obrađivani, kao što je problem fonema /j/ ili kompleksan razvoj, izgovor i pisanje takozvanih odraza jata (standardnoga ).

Mate Kapović (1981) je redoviti profesor na Odsjeku za lingvistiku Filozofskoga fakulteta u Zagrebu. Bavi se fonologijom, morfologijom, (slavenskom) akcentologijom, (slavenskom i indoevropskom) povijesnom lingvistikom, (zapadnojužnoslavenskom) dijalektologijom, sociolingvistikom i jezičnom politikom. Autor je knjiga "Uvod u indoeuropsku lingvistiku" (2008), "Čiji je jezik" (2011) i "Povijest hrvatske akcentuacije" (2015), suautor knjige "Jeziku je svejedno" (2019, s Anđelom Starčevićem & Daliborkom Sarić) te urednik knjigâ "Tones and Theories" (2007, s Rankom Matasovićem) i "The Indo-European Languages" (2017). Osim toga, napisao je 70-ak lingvističkih znanstvenih članaka te knjigu političkih eseja Ogledi o kapitalizmu i demokraciji (2015).

© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.

– Od istog nakladnika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Od istog autora –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –