Karl Marx i politička ekonomija Moderne
- Nakladnik: Disput
- Nakladnik: Nacionalna zajednica Crnogoraca Hrvatske
- 03/2010.
- 240 str., meki uvez
- ISBN 9789532601084
- Cijena: 11.95 eur
Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro - Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Stoljetno sljepilo interpreta skrivalo je Marxov "kapital općenito" i "konkurenciju mnoštva kapitala". Što radi roba u Kapitalu? Što je i kamo vodi način proizvodnje kapitala? Nisu li konkurencija na tržištu i njezina državna regulacija međusobno organski povezane? Nisu li ciklusi socijetalnih, državno-društvenih a ne samo privrednih konjunktura i kriza - još uvijek onaj ritam kojim se događa povijest? Je li moderna država-nacija doista prevladana u suvremenim globalizacijskim trendovima? Nisu li nacizam/fašizam i staljinizam/komunizam ostavili u sjeni najekspanzivniji i najtotalniji globalizirajući totalitarizam: totalitarizam mega-korporacija, napose financijskih?
Ekspanzivna i demodernizirajuća svjetska i regionalna carstva u pokušaju: Njemački Reich, SSSR, SAD, a slično i Velika Srbija ili ideje Velike Hrvatske - moraju se na koncu suočiti s nerijetko vojnim, a redovito političkim i privrednim neuspjehom poput starijih kolonijalnih carstava.
Knjiga "Karl Marx i politička ekonomija Moderne" pokazuje, zajedno s klasičnom političkom teorijom koju iznova rastvara za suvremena čitanja, da je suvremena politička znanost u krizi jer je pobjegla od tematiziranja velikih modernih i suvremenih problema. Iz krize se može obnoviti samo suočavanjem s najvećim aktualnim svjetskim izazovima: s političkim suverenitetom građana u državama-nacijama, s ekonomskom suverenošću vlasnika u korporacijama, s povratkom na međunarodno komplementarnu ulogu cjeline svijeta i država-nacija u globalnom svjetskom poretku, s egzistencijalno, ekološki i politički održivim svjetskim, nacionalnim, regionalnim i individualnim razvojem. I s političkom regulacijom koja ga može osloboditi. S razvojem u kojemu nema suvišnih ljudi, suvišnih ideja i suvišnih zemalja, naroda i kultura.
A to politička znanost može jedino ako samu sebe iznova shvati kao temeljnu među društvenim i ravnopravnu među društvenim i humanističkim znanostima, te znanostima uopće. Unutar sebe same, pak, kao u svakoj svojoj grani integralno utemeljenu u političkoj teoriji i usmjerenu na političko i javnopolitičko djelovanje. Njezin se konačni znanstveni uspjeh uvijek mjeri ne samo unutarnjom teorijskom konzistencijom nego i konkretnim doprinosima i rezultatima u pravedno održivom političkom, privrednom i društvenom razvoju. Iz još neiscrpljene baštine trendova klasične Moderne, "moderna normala" nam u aktualnoj krizi i analitički i projektivno ukazuje na dinamički koridor mogućih strategija uravnoteženog izlaska iz nje.
Uravnoteženi odnos političkoga i javno-političkoga djelovanja na prostoru između načela političkoga, građanskog i korporacijskog individualnoga, nacionalnog državno-društvenoga, te svjetskoga kao njihova prirodnoga prostora - u moderna je vremena uvijek davao najbolje rezultate. Aktualna neravnoteža u tom dinamičkom prostoru u ovoj je knjizi nazvana denormaliziranim Matrix-kapitalizmom u kojemu se još od njegovih početaka 1971. razvija matrica virtualnoga kapitala iz koje tek u krizi puca vidik na "pustinju realnoga".
Dag Strpić (1946-2013), godine 1971. je diplomirao, a 1991. doktorirao politologiju na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, na kojem je radio od 1975. godine sve do smrti. Od 1965. bavio se novinarstvom, kasnije i publicistikom, pišući u većem broju novina i časopisa. Profesionalno je obavljao dužnost glavnog i odgovornog urednika Studentskog lista 1970-1971, a od 1972. do 1974. radio je u Vjesniku u srijedu. Od 1975. do 1976. bio je direktor Centra društvenih djelatnosti, pokrenuo je tjednik Polet i revijalnu seriju časopisa Pitanja. Bio je glavni i odgovorni urednik časopisa Naše teme 1985-1989.
Objavio je knjige "Promjena. Politička i političko-ekonomska promjena od Hobbesa do Hayeka" (1998), "Karl Marx i politička ekonomija Moderne" (2010) i "Prema Novoj političkoj ekonomiji" (2015). Preveo je knjigu F. A. von Hayeka "Individualizam i ekonomski poredak" (2002).
© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.