Eskimi
- Nakladnik: Profil
- 05/2007.
- 104 str., meki uvez s klapnama
- ISBN 9789531205450
- Cijena: 11.81 eur
Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro - Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Evo što je o novoj Karakaševoj knjizi "Eskimi" zapisao njezin urednik, Robert Perišić.
"Nakon 'Kina Like' Karakaš je objavio i reality-roman 'Kako sam ušao u Europu', o svom životu na francuskim ulicama. Paralelno je godinama cijedio novu knjigu priča. Samo oko naslova mantrao je nekoliko mjeseci; on to razvija kao nuklearni program. I, evo napokon 'Eskima'...
Tko je ta zagonetna formacija? Rekao bih da su to likovi podrijetlom iz 'Kina Like' ali nisu više na svom terenu i sad je sve drukčije: krenuli su hrabro naprijed, zauzimaju položaje, dozivaju se po gradu... Ipak, ti teški karakteri, kojima se teško izraziti, pomalo lude u svojim stanovima, a kad napokon odluče nešto reći o sebi, onda već zamuckuju od bijesa. 'Ovo je... - zamumlja. - Ovo, ovo ne bi... živ čovik više mogal izdržat... Šta ja trpim, svaki dan, ovo je da uzmeš pušku... i da se... i da se... isti čas... po, po, poništiš i da se, i da te više nema... I da... Nikada...'
Ali nećemo previše objašnjavati. Što manje objašnjavanja, što više pokazanog to je Karakašev književni recept. Eskimi, naprijed!"
Damir Karakaš rođen je 1967. u selu Plašćica kod Brinja u Lici. U Zagrebu je studirao agronomiju, pravo, novinarstvo, a nekoliko je godina radio i kao novinar Crne kronike Večernjeg lista, u Splitu. Od 2001. živi u Bordeauxu u Francuskoj a od 2002. do 2007. u Parizu gdje se uzdržava sviranjem harmonike. U Parizu na Novoj Sorboni studira i francuski jezik, izvodi performanse, te izlaže konceptualne radove. Još kao tinejdžer objavljuje karikature i crteže u brojnim novinama u bivšoj Jugoslaviji, a nagrađen je i s nekoliko uglednih nagrada za karikaturu.
Objavio je knjigu putopisa "Bosanci su dobri ljudi" (1999), roman "Kombetari" (2000), zbirku priča "Kino Lika" (2001), roman "Kako sam ušao u Europu" (2004) zbirku priča "Eskimi" (2007), roman "Sjajno mjesto za nesreću" (2009), zbirku priča "Pukovnik Beethoven" (2012), roman "Blue Moon" (2014), roman "Sjećanje šume" (2016), roman "Proslava" (Naklada OceanMore, 2019) i roman "Okretište" (Disput, 2021).
Po knjizi "Kino Lika" redatelj Dalibor Matanić snimio je istoimeni film, višestruko nagrađivan u Hrvatskoj i inozemstvu. Izvedene su mu i dvije drame, "Skoro nikad ne zaključavamo" (2009) te "Snajper" (2013), a romani "Sjajno mjesto za nesreću", "Blue Moon" i "Sjećanje šume" adaptirani su za kazalište.
Prozna djela prevođena su mu na arapski, češki, francuski, makedonski, njemački, slovenski i talijanski. Živi u Zagrebu.
© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.