Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Stephen King

Ono – 1.dio

  • Nakladnik: Algoritam
  • Prijevod: Božica Jakovlev
  • 11/2005.
  • 575, meki uvez
  • ISBN 9532203168
  • Cijena: 3.85 eur
    Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro
  • Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Ljeto 1958. trebalo je zauvijek ostati u sjećanjima sedmero djece iz Derryja. Uz to što je donijelo više nego previše uzbuđenja, to je bilo ljeto kada su uništili čudovišno stvorenje nezamislive zloće - Ono. Barem su tada mislili da jesu.

No dvadeset i sedam godina poslije šest muškaraca i jedna žena raštrkani Amerikom, slijedeći svoje karijere ne sjećaju se gotovo ničega što se zbilo tog sudbonosnog ljeta, sve dok ih poziv iz prošlosti ne pozove natrag u Derry kako bi se još jednom suočili s najvećim užasom. Ono se vratilo!

Najambiciozniji pothvat Stephena Kinga i temeljno djelo njegova opusa, "Ono" sa svojih tisuću stranica najdojmljivije je djelo u onom dijelu koji govori o strahu i dječjem prijateljstvu.

Stephen King ( Portland, Maine, 21. rujna 1947.), američki književnik (piše i pod pseudonimima - Richard Bachman i John Swithen). Najuspješniji je autor horor romana današnjice.

Stephen Edwin King je američki pisac, najpoznatiji je po svojim nevjerojatno popularnim horor romanima. Kingove priče nerijetko uključuju posve obične protagoniste, poput obitelji iz srednjeg sloja, djeteta ili pisca. Iako ih prikazuje kako vode svakodnevne živote, nadnaravno se gotovo uvijek uključi i iznimne okolnosti eskaliraju u priči. King, međutim, piše i priče izvan žanra horora, uključujući, primjerice, romane "Iskupljenje u Shawshanku" i "Tijelo".

King je rođen u Portlandu, američkoj saveznoj državi Maine, engleskog je i škotsko-irskog podrijetla. U dobi od samo dvije godine, napušta ih otac, Donald Edwin King. Majka, Nellie Ruth Pillsbury, odgojila je Stephena i njegova usvojenog brata Davida, nerijetko u teškim uvjetima. King je počeo pisati još kao dijete. U školi je pisao priče temeljene na filmovima koje je nedavno pogledao, prodajući ih prijateljima. No, trgovačke aktivnosti nisu oduševljavale njegove profesore koji su, otkrivši ga, prisilili dječaka da vrati zarađeni novac.

U dobi od trinaest godina, King otkriva kutiju punu očevih starih knjiga, uglavnom horor i znanstvenofantastičnih priča. Bila je to ljubav na prvi pogled. Sve ostalo je povijest - "In a Half-World of Terror" ime je njegove prve objavljene priče, objavljene u jednom horor časopisu. Od 1966. do 1971. King studira engleski na sveučilištu u Maineu, gdje piše i kolumnu "King's Garbage Truck" za studentske novine. U to vrijeme upoznaje Tabithu Spruce, s kojom se ženi 1971. godine.

Da bi platio studij, King preuzima sve poslove koje može naći, poput, primjerice, onoga u praonici. Nakon diplome, zapošljava se kao profesor engleskog jezika u Maineu. Lošeg imovinskog stanja, s obitelji je prisiljen živjeti u prikolici. Kako bi sastavio kraj s krajem, piše kratke priče, uglavnom za muške časopise, a u to vrijeme postaje ovisan o alkoholu, što je problem koji će ga pratiti više od desetljeća. U to vrijeme počinje rad na čak nekoliko romana.

Jedna od prvih ideja mu je priča o mladoj djevojci s psihičkim moćima, no obeshrabren, baca rukopis u smeće. Tabitha je ta koja ga je izvukla iz smeća i potaknula da ga završi. Naslovljujući priču "Carrie", King je šalje izdavaču, ne nadajući se previše odgovoru. Dobiva, međutim, ponudu od 2.500 dolara, malu svotu i za to vrijeme. No, vrijednost romana uskoro biva prepoznata i autorska prava su prodana za 400.000 dolara, a roman označio početak goleme popularnosti, koja ne jenjava do današnjeg dana. Nakon objavljivanja romana "The Thommyknockers", Kingova obitelj i prijatelji odlučili su osloboditi pisca od pakla ovisnosti u koju je upao – bacajući pred njega sve što je konzumirao tih dana – limenke piva, kutije cigareta, kokain, Xanax, Valium, NyQuil, marihuanu… King je odlučio potražiti pomoć u osamdesetima i do danas je trijezan i čist.

King je i dugogodišnji obožavatelj bostonskih Red Sox-a i nerijetko ga se može vidjeti na njihovim utakmicama. On i žena veliki su dobrotvori i često velike svote novaca doniraju u humanitarne svrhe. U ljeto 1999. King je upravo radio na djelu "On Writing: A Memoir of the Craft", napustivši rad na njoj osamnaest mjeseci prije. Devetnaestog lipnja popodne King je hodao desnom stranom ceste Route 5, kada se u njega zaletio kamion kojeg je vozio Bryan Smith. Ometen nemirnim psom iz stražnje strane kamioneta, odbacio je prednjom stranom vozila pisca čak pet metara od pločnika. Smrskano desno plučno krilo, frakture desne noge, ozljede glave, slomljen kuk – ozljede su bile dovoljno teške da ga zadrže u bolnici tri tjedna. Nakon pet operacija i fizikalne terapije King nastavlja rad na djelu "On writing", iako u to vrijeme mučen nepodnošljivom boli.

Godine 2002. objavljuje odluku o prestanku pisanja, potaknut ozljedama od kojih se nikada nije u potpunosti oporavio. Svoje obećanje, na sreću brojnih obožavatelja, nije održao.

Njegova djela uključuju romane "Carrie", "Misery", "Isijavanje", "Doktor Sleep", "Zelena milja", "Potpaljivačica", "Mrtva zona" i brojne druge, te u koautorstvu s Peterom Straubom, "Talisman" i "Crna kuća", kao i serijal "Kula tmine" koji čine romani "Revolveraš", "Izvlačenje trojke", "Puste zemlje", "Čarobnjak i kristal", "Vjetar kroz ključanicu", "Vukovi Calle", "Susannina pjesma" i "Kula tmine".

Godine 2022., za Kingov 75. rođendan, objavljena je monografija Beva Vincenta "Stephen King – Svemir najčitanijeg pisca današnjice", prva cjelovita kronološka monografija o njegovu životu i djelu, u kojoj Bev Vincent, Kingov osobni prijatelj i izniman poznavatelj njegova opusa, znalački progovara o autorovim početcima, književnim uspjesima i osobnim nevoljama koje počesto postaju dijelom habitusa njegovih likova. Kingova autobiografija "O pisanju – Sjećanja na zanat" iz 2000. smatra se jednom od najboljih knjiga o pisanju svih vremena!

Orden Nacionalne knjižne zaklade za doprinos američkoj književnosti King je dobio 2003., a 2014. odlikovan je Nacionalnim ordenom za umjetnost.

© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.

– Od istog nakladnika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Od istog autora –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –