Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Ezra Pound

Pisanski Cantosi

  • Nakladnik: Litteris
  • 12/2005.
  • 210, meki uvez
  • ISBN 9537250059
  • Cijena: 14.60 eur
    Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro
  • Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Ezra Pound bio je osobiti posrednik među raznim jezicima, iskustvima, kulturama, narodima i umjetnicima. Stoga je i ovaj prijevod cjelokupnih "Pisanskih Cantosa" (koji pak tvore najvažniju zasebnu cjelinu u "Cantosima") neka vrsta posredovanja u obnovljenom valu svjetskog interesa i zanimanja za djela i život Ezre Pounda. To prije jer je cijeli niz hrvatskih pjesnika i književnika iz različitih generacija bio pod većim ili manjim utjecajem književnog djela Ezre Pounda, premda se vrlo čudnom može doimati činjenica što je i pored takvog i tolikog utjecaja na neke od najznačajnijih hrvatskih pjesnika druge polovice XX. stoljeća Pound vrlo malo prevođen na hrvatski jezik.

Jedini ozbiljniji prevoditeljski pristup Poundovu pjesničkom djelu javio se u Hrvatskoj potkraj šezdesetih i početkom sedamdesetih godina - kada je sam Pound već bio na životnom izdisaju (Pound je umro 1. studenog 1972. u osamdeset sedmoj godini života i pokopan na glavnom venecijanskom groblju, otočiću San Michele u dijelu za protestante.). U svakom slučaju, Poundov utjecaj na cjelokupnu svjetsku poeziju dvadesetoga stoljeća je golem - spomenimo samo utjecaj na američke pjesnike, primjerice »Black Mountain« koledža: Charlesa Olsona, Roberta Creelyja, Roberta Duncana, ili »Beat generacije«: Allena Ginsberga i Garyja Snydera, ili »Newyorške pjesničke škole«: Kennetha Kocha, Johna Ashberyja, Teda Berrigana, itd.

Također, Pound je bio jedan od prvih preteča današnjih mnogobrojnih izučavatelja i prevoditelja dalekoistočnih književnosti i religija, kad je već početkom dvadesetog stoljeća svojim prijevodima i prilagodbama zapadnom svijetu dao naslutiti bogatstva stare kineske i japanske poezije i filozofije.

Vojo Šindolić

Briljantni i visokoškolovani romanist, vrlo je rano prekinuo karijeru sveučilišnog nastavnika u SAD-u i otputovao u Europu, gdje je proveo veći dio života. U Italiji je objavio prvu zbirku pjesama «Uz ugašeno svjetlo» (A lume spento, 1908), a iste se god. trajno nastanio u Londonu, gdje je sa skupinom istomišljenika osnovao imagistički pjesnički krug koji je propovijedao uporabu "tvrdih i jasnih" pjesničkih slika i izravno prikazivanje lišeno opisnosti. Premda jedan od njegovih glavnih osnivača i teoretičara, ubrzo je napustio imagizam u potrazi za dinamičnijim i složenijim pjesničkim konceptom.

God. 1914. upoznao je T. S. Eliota, s kojim je sklopio jedno od najplodnijih književnih prijateljstava 20. stoljeća i u idućih desetak godina s njim preobrazio angloameričko pjesništvo. God. 1920. napustio je London da bi proveo četiri godine u Parizu. Napokon se smjestio u Rapallu (Italija), gdje je proveo idućih dvadeset godina (do 1945).

To je bilo razdoblje izrazitih promjena pjesnikove osobnosti te bujanja opsesivne, pa i razorne ideologije. Vjerovao je da moderna civilizacija nepovratno propada i da glavni krivci za to kapitalistički bankarski krugovi kojima na čelu stoje Židovi. To ga je zbližilo nacističkom antisemitizmu i Mussolinijevu fašizmu, pa je tijekom II. svj. rata vodio protusavezničku promidžbu, posebno preko talijanskog radija.

Američka ga je vojska uhitila 1945. u Genovi i prebacila u SAD, gdje je još 1943. protiv njega bila podignuta optužnica za veleizdaju. Do sudskog procesa ipak nije došlo jer ga je sud proglasio mentalno nepodobnim za suđenje. Umjesto toga zatočen je na psihijatrijskom odjelu bolnice St. Elisabeth u Washintonu, do 1958; potom se vratio u Italiju, gdje je i umro.

Od ranijih djela ističu se zbirke «Personae» (lat: glumačke maske), «Zanosi» (Exultations), obje 1909., te «Lustra» (1916). Objavio je mnogobrojna kritička i esejistička djela, a posebno se usredotočio na «Pjevanja», koja je počeo objavljivati 1919., a pisao ih je i periodično objavljivao u manjim ili većim skupinama cijelog života; ukupno ih je 117 a objavljena su 1970. pod naslovom «Pjevanja Ezre Pounda» (The Cantos of Ezra Pound).

Uz pjesničku i kritičku reputaciju Pound je posebno u ranijem razdoblju stekao izniman ugled promicatelja moderniteta, savjetnika i pomagača niza istaknutih, tada još nepriznatih suvremenika (T. S. Eliot, J. Joyce).

Preuzeto iz "Leksikona stranih pisaca", ŠK, 2001.

© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.

– Od istog nakladnika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Od istog autora –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –