Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Krešimir Bagić

Plaši li te moja boja

  • Nakladnik: Meandarmedia
  • 07/2013.
  • 112 str., meki uvez
  • ISBN 9789533340524
  • Cijena: 13.14 eur
    Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro
  • Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.

Plaši li te moja boja – nije lako odgovoriti sebi i pjesniku, onome drugome u sebi i vlastitom čitanju teksta koji te pita o strahu, izravno i nedvosmisleno, ponavljajući se sa svojim drugim pjesmama, pitanjima i razlikujući se, istodobno, po prostoru, namjerama i otkrićima.

 

Knjiga pjesama Krešimira Bagića u naslovu se naizgled poziva na glasnost jezika oko sebe, ali ona izbjegava nagovor i poziv na javnost, aktivizam, provjeru postojećeg poretka. Njezini su poticaji i održivost iz drugog jutra, broja i svijeta: živog i spiralnog i igrivog i nebrojivog, nastaju zbog drukčijeg, različitog bavljenja istinom raskošne samoće i kraja svijeta. Prisutnost u prostoru, u njegovoj suvremenosti pjesnik ovjerava u onome što je pokrenulo jezični stroj, što otkriva mjesto razlike, prijelom vremena i prostora (kulture, povijesti), pukotinu i raskid s besmrtnošću, s idejom vječnog i cikličnog kretanja.

 

Odustati od besmrtnosti i otići u šetnju, čitati i pisati poeziju, prizvati druge slike, čuditi se koraku i novim prijateljima – biti autor drugog plana, projekta, tlocrta svijeta: "modro tijelo radosti“, "nova bijela stranica“ – treba li to plašiti i/ili radovati?! Tko bude čitao i tražio – znat će, možda.

 

Miroslav Mićanović

Krešimir Bagić (Gradište, 1962), pjesnik, esejist i književni kritičar. Osnovnu je školu završio u Gradištu, srednju u Županji. Diplomirao je hrvatski ili srpski jezik i jugoslavenske književnosti 1988. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje je 1991. obranio magisterij "Lingvistika i pjesnički tekst", a 1995. doktorat "Stilistički i genološki aspekti polemičkoga teksta".

Bio je član uredništava Studentskog lista i književnog časopisa Quorum, uređivao je emisije Bibliovizor i Rječnik Trećeg programa na Trećem programu Hrvatskoga radija, dvije je godine vodio Sekciju za teoriju književnosti. Od 1996. do 1999. godine radio je kao lektor za hrvatski jezik i književnost na Sorboni. Od 2005. do 2009. godine vodio je Zagrebačku slavističku školu. Uređivao je biblioteku Palimpsest u nakladničkoj kući Disput. Urednik je portala Stilistika.org.

Zaposlen je na Katedri za stilistiku matičnoga fakulteta kao – postiplomand-pripravnik (od 1989), asistent (od 1991), docent (od 1999), izvanredni profesor (od 2004), redoviti profesor (2009) i redoviti profesor u trajnom zvanju (2015).

Njegove pjesme i stručni tekstovi prevođeni su na dvadesetak jezika. Godine 1988. primio je nagradu Goran, a 2002. nagradu Julije Benešić.


Uz znanstvene i stručne tekstove, objavio je i zbirke pjesama: "Svako je slovo kurva" (1988), "Između dva snažna dima" (1989), "Krošnja" (1994), "Živi jezici" (1994), "Bršljan" (1996), "Umijeće osporavanja" (1999), "Jezik za svaku udaljenost" (2001), "Brisani prostor" (2002), "Le palmier se balance" (2003), "U polutami predgrađa" (2006), "Trebalo bi srušiti zidove" (nagrada "Dobriša Cesarić", 2011), "Plaši li te moja boja" (2013), "Tko baca mrvice kruha dok hoda šumom / Qui sème des miettes de pain en traversant les bois" (Rennes, 2016), "Pogled iz Dubrave" (2017), "Ponornice" (2021).

© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.

– Od istog nakladnika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Od istog autora –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –