Član u engleskome i govornici hrvatskoga
- Nakladnik: Hrvatska sveučilišna naklada
- 08/2014.
- 203 str., meki uvez
- ISBN 9789531692991
- Cijena: 17.25 eur
Preračunato po fiksnom tečaju konverzije 7,53450 kuna za 1 euro - Cijene knjiga su informativnog karaktera, navodimo prvu cijenu po izlasku knjige iz tiska. Preporučamo da cijene i dostupnost knjiga provjerite kod nakladnika ili u knjižarama! Moderna vremena više se ne bave prodajom knjiga, potražite ih u knjižarama, antikvarijatima ili u knjižnicama.
Knjiga nastoji rasvijetliti problem koji pri usvajanju engleskih članova imaju govornici hrvatskoga jezika pri ovladavanju engleskim kao stranim jezikom. Čak i na vrlo visokom stupnju usvojenosti engleskoga jezika u budućih nastavnika i prevoditelja te iskusnih nastavnika i prevoditelja, nailazimo na nerazumijevanje članova te frustraciju pri njihovoj uporabi. Članovi su usko povezani sa semantičko-pragmatičko-logičkom kategorijom određenosti i neodređenosti. Za kategoriju određenosti i neodređenosti često se ističe kako je to univerzalna kategorija ljudskoga razmišljanja, a o njoj se govori i kao o jezičnoj univerzaliji.
U prvome poglavlju autorica iznosi kratku povijest člana i prikazuje član u odnosu na druge jezične elemente. Drugo poglavlje sadrži prikaz najutjecajnijih teorija koje se bave članom i njegovim odnosom prema kategoriji određenosti i neodređenosti. U trećemu poglavlju prikazuje kako su članovi obrađeni u četiri gramatike. U četvrtomu poglavlju raspravlja se o istraživanjima usvajanja i poučavanja engleskih članova. Peto poglavlje govori o kategoriji određenosti i neodređenosti u hrvatskom jeziku – od prikaza određenosti i neodređenosti u suvremenim hrvatskim gramatikama, do načina njihova izražavanja. U šestom je poglavlju riječ o istraživanju percepcije određenosti i neodređenosti i načina njihova izražavanja u hrvatskom. Nakon šestoga poglavlja slijede zaključna razmatranja te literatura i kazala.
Pri poučavanju engleskoga jezika važno je naglasiti kako uporabu engleskog člana uvjetuje gramatika, ali i značenje imenice te kontekst, što je stav danas prisutan kod većine tvoraca gramatika. Na taj način učenici engleskog jezika mogu jasnije percipirati značenje engleskih članova. Govornike hrvatskoga jezika - učenike engleskog jezika – važno je upozoriti i uputiti na semantičko-pragmatičko-logičke kategorije određenosti i neodređenosti u njihovu prvom jeziku - hrvatskom. Kod naprednih učenika engleskoga jezika, napose kod studenata engleskoga, potrebno je razviti svijest o tome da su određenost i neodređenost gramatizirane i u hrvatskome jeziku, no znatno manje nego u engleskom.
© Bilješke o knjigama izrađene su na osnovu informacija dobivenih od nakladnika i njihove dodatne uredničke obrade temeljem uvida u sadržaj knjige, te se kao takve ne smiju prenositi bez prethodnog dogovora s uredništvom portala.