Prilagodbe

Moderna vremena

Pogledaj... sve je puno knjiga.

Ilustracije: John Tenniel
Vijest • Piše: MV Info

Odabrane najljepše oblikovane hrvatske knjige u 2024. godini

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u suradnji s Hrvatskim dizajnerskim društvom privela je kraju natječaj Hrvatska lijepa knjiga za 2024. godinu. Na natječaj je pristiglo čak 197 izdanja, od kojih je prosudbeno povjerenstvo izabralo njih 12. Odabrane knjige nakon Sajma u Frankfurtu postaju dio fonda German Museum of Books and Writing u Leipzigu.
Vijest • Piše: MV Info

Roman 'Sinovi, kćeri' Ivane Bodrožić u konkurenciji za nagradu Dublin Literary Award 2025

Engleski prijevod romana 'Sinovi, kćeri' autorice Ivane Bodrožić nominiran je kao jedan od romana u konkurenciji za prestižnu književnu nagradu Dublin Literary Award 2025 (bivša IMPAC Award). Izdanje na engleskom jeziku objavio je respektabilni američki izdavač Seven Stories Press 2024., a prevela Ellen Elias-Bursać.
Razgovor • Piše: Ana Ðokić

Nikolina Manojlović Vračar : Kreativni proces ima svoje razloge i svoju pamet koja je 'pametnija' od moje

Mnogo autora za djecu progovara o temama s kojima se djeca i mladi susreću, a o kojima se malo ili rijetko govori u obitelji ili u javnosti. Djeca kroz literaturu mogu doživjeti iskustvo poistovjećivanja s likom koji je sličan njima, mogu osjetiti da nisu sami, vidjeti kako je lik prošao kroz određenu situaciju i doživjeti olakšanje ili katarzu u smislu nošenja s određenim problemom.
Tema • Piše: Damir Radić

Sally Rooney – Stilski rafinirani narativi vrlo promišljenih koncepcija

Psihološki složeni, baveći se emocionalno intenzivnim, nadasve uvjerljivim likovima i oscilativnim, turbulentnošću obilježenim odnosima, narativno samosvjesni i raznovrsni, stilski istovremeno funkcionalni i sofisticirani, romani Sally Rooney izvanredni su primjerci poetike psihološkog realizma garnirane dubokim tragovima modernizma.

– Nove knjige –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Pretraži sve knjige –

Preporuka • Piše: Tatjana Gromača Vadanjel

Thomas Meyer : Hannah Arendt - Biografija

Meyerova biografija Hanne Arendt razotkriva nam pozadinu stvari, kada je riječ o zapitanosti – udivljenju što ga mnogi čitatelji diljem svijeta, i sada već u slijedu generacija, gaje naspram filozofsko teorijskog djela ove autorice, dajući nam precizan odgovor na pitanje 'Kako?', odnosno, podrobnije, na pitanje - Kako joj je uspjelo uspostaviti tako stožerne, podrobne, iznimno duboke i oštroumno nijansirane analize antisemitizma i totalitarnih ustroja, zla našeg neposredno proteklog vremena u Europi?
Razgovor • 30.12.2024.

Zoran Pongrašić : Našim kritičarima nije lako jer su vječno na oprezu da kojim nesretnim slučajem ne opale po nečijem miljeniku/štićeniku

Mladim čitateljima ne možeš podvaliti muda pod bubrege ili rog umjesto svijeće (kao ni svijeću umjesto roga naravno), oni ne pristaju na muljanje, oni će na književnom susretu glasno i jasno reći ovo mi ne valja, za razliku od odraslih čitatelja koji će se na književnom susretu s piscem četrdeset pet minuta smješkati, a u sebi mu željeti da se zapali stolica pod njegovim dupetom.
Tema • 24.12.2024.

Trebaju li nam školske knjižnice?

Čini se kako mnogi kolegice i kolege kroatisti (a i dio pisaca, rekao bih) nikako da shvati kako je period osnovne škole period stjecanja čitalačkih navika. Drugim riječima, ključno je u osnovnim školama da djeca zavole čitati. Jednom, kada dakle zavole čitati knjige, bit će prilike i za pisce poput Jagode Truhelke, Augusta Šenoe ili Zlate Kolarić-Kišur.
Razgovor • 23.12.2024.

Isabella Mauro : Sklona sam uvijek slaviti jednu dobru knjigu, a ne isticati ostalih deset

I kad gledam ovu godinu koja je na izmaku i knjige za djecu po kojima ću je pamtiti, to sigurno neće biti cjelina od stotinjak knjiga nejednake kvalitete, već nekoliko knjiga koje su sjajne. Vrijeme se pobrine da ove ostale padnu u zaborav, a mi se moramo pobrinuti da istaknemo dobre i odlične i paziti da se ne zaborave, knjige koje će ostati, autore koji su napravili razliku.
Preporuka • 29.12.2024.

Philippe Corcuff : Krimići, filozofija i društvena kritika

Philippe Corcuff se ne bavi ni književnom teorijom ni književnom kritikom, ali taj profesor političkih znanosti očito voli čitati romane s kriminalističkim zapletom. Jedan krimi-podžanr, američki noir roman, on smatra osobito zanimljivim. Analiza takvih romana, poduzeta sa stajališta filozofa, pokazat će da ti krimići otkrivaju kako neke od ključnih aspekata suvremenog života tako i kritike društveno-političkog života u Francuskoj.
Preporuka • 21.12.2024.

Mate Kapović: Jezični savjetnik za 21. stoljeće

Zadaća je lingvistike opisati i objasniti promjene u jeziku, a ne se, poput preskriptivista, zgražati nad njima. Jezik se po svojoj prirodi neprestano mijenja i nema dokaza, kao što tvrde neki jezični puristi, da bi ga mogla ugroziti upotreba tuđica, primjerice anglizama, pa ga nije potrebno ni 'braniti' od štetnih utjecaja.

– Knjige u finalnom izboru za nagradu Fric 2023/24. –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige
Kritika • Piše: Franjo Nagulov

Petar Popović : Kut gledanja

Popovićevi ukoričeni eseji predstavljaju – osim ekspozea ljubavi prema muzici – i ono što običavamo nazivati svjedočanstvom vjere. Međutim, neovisno o čitalačkoj poziciji, ova knjiga je i neupitno svjedočanstvo muzike – poučno i nadahnjujuće – koje mnogima može poslužiti i kao vodič kroz žanrove/etape muzičke evolucije u 20. stoljeću i dalje.

– Nove knjige - Publicistika –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige

– Nove knjige - Književnost –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige
Kritika • Piše: Franjo Nagulov

Branko Čegec : Paralelni gradovi

Kompilacijski materijal, montiran u zasebnu umjetnički motiviranu cjelinu, naposljetku rezultira originalnim proizvodom – u ovom slučaju novom knjigom poezije – kojoj time valja pristupiti kao stvaralačkoj novotvorini. Osim što autor postupkom kompilacije zahvaća materiju vlastitog dosadašnjeg opusa (kako onog iz samostalnih pjesničkih zbirki, tako onog iz 'tekuće proizvodnje'), 'montažni postupak' – integracija ranijeg sedimenta u novu cjelinu – radikalno mijenja funkciju/semantiku 'posuđenih' tekstova.

– Nove knjige - za djecu i mlade –

Prethodna Slijedeća Vidi sve knjige
Razgovor • 21.11.2024.

Pisac i lik: Lada Martinac Kralj & Miha Kaminski ('Lajanje na svemir')

Moj DNA me odredio da pišem ovako. Jer, po meni najbitnija je cjelina svijeta koju polažeš na papir, pred čitatelja. Ako taj svijet ima svoju atmosferu, svoje boje i mirise, svoje svjetlo i svoje napukline, onda je taj svijet vjerojatan i uvjerljiv. I sugestivan. I on će sam rastvoriti probleme, pitanja, moguće odgovore, on, a ne onaj tko ga je stvorio, ispisao.
Razgovor • 25.10.2024.

Pisac i lik: Ivana Šojat & baka Mandica ('Sama')

Tuga je moćna emocija. Ona u nama stvara nepodnošljiv pritisak. Suze su ventil koji tugu poput silovitog udara vjetra puštamo van, oslobađamo se, sabiremo na okup u kaos raspršene misli. Suze su slana voda koja čak i magijski, solju i vodom, ima ritualnu moć pranja, čišćenja, odašiljanja zla od sebe. Tu su muškarci zakinuti...
Tema • Piše: Marija Ott Franolić

Čitateljska radionica kao mjesto poticanja čitanja i preporučivanja dobre literature

Premda su nam u doba poplave sadržaja i gubitka kriterija kritičari i teoretičari jako važni i trebamo braniti struku od nemuštih bloger(a)ica koje pišu marketinške i navijačke, a ne kritičarske niti kritične tekstove, kao što moramo braniti mjesta za objavljivanje ozbiljnih tekstova o literaturi, kojih je sve manje, oduvijek mi je problematična podjela na 'profesionalne' i 'neprofesionalne' čitatelje.
PODCAST • Piše: MV Info

PODCAST: Drago Glamuzina – Noćni portir

Drago Glamuzina odabrao je i snimio ulomak iz svoje nove knjige, 'Noćni portir', objavljene u edicije 'Dnevnik' sarajevsko-zagrebačke izdavačke kuće Buybook, na poziv urednika biblioteke Semezdina Mehmedinovića. 'Noćni portir' je hibridna knjiga zamišljena kao neka vrsta romana u formi dnevnika, pojasnio nam je Drago. Pa poslušajmo!